Neonatal ishalli buzağılarda kan gazı analizi ve elektrokardiyografik parametrelerin araştırılması
Investigation of blood gas analysis and electrocardiographic parameters in calves with neonatal diarrhea
  1. Tez No: 783018
  2. Yazar: ALİ COŞKUN DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN BALIKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Buzağılarda ishal neonatal dönemde ortaya çıkan hastalıklar içinde hem ekonomik kayıplara hem de yavru kayıplarına neden olan multifaktöriyel bir hastalıktır. Bu çalışmanın amacı, yenidoğan ishalli buzağılarda hiperkalemi, asidemi ve disnatremi gibi metabolik ve elektrolit dengesizliklerin, EKG anormalliklerinin varlığı ile ilişkisini değerlendirmektir. Bu çalışmanın materyalini, Elazığ yöresinde ve Fırat Üniversitesi Hayvan Hastanesi'ne getirilen 0-21 günlüğe kadar olan yaşta 30 adet ishalli buzağı ve Elazığ yöresinde bulunan işletmelerdeki sağlıklı 10 adet buzağı olmak üzere 40 adet buzağı oluşturmuştur. Çalışma materyali olan 30 adet ishalli buzağılar ise pH seviyelerine göre G1 (7.30>pH), G2 (7.100.05) fark bulunmamaktadır. Kalp frekansı; G2'de G1 ve K'ya göre istatistiksel azalma (P0.05) bulunmuştur. Solunum frekansı; G2 ve G3'de G1 ve K'ya göre istatistiksel azalma (P0.05) bulunmamıştır. K ile diğer gruplar arasında R (mV) ve S (mV) dalgalarının amplitüdünde istatistiksel olarak artış (P0.05) bulunmuştur. P (sn) dalgasının süresinde gruplar arası istatistiki olarak fark olmadığı (P>0.05) ortaya konulmuştur. G2 ve G3'te K ve G1'e göre PQ (sn) dalgasının süresinde istatistiksel olarak artış (P0.05) bulunmamıştır. QT (sn) dalgasının K'ya göre diğer gruplarda istatistiksel olarak artış (P0.05). Hematolojik ve kan gazı muayenelerinde K'ya göre G3'te Fibrinojen düzeyinde istatistiksel olarak artış (P0.05) saptanmıştır. pH açısından bakıldığında K'ya göre G2 ve G3'de istatistiksel olarak azalış (P0.05) azalış saptanmıştır. K'ya göre G3'te K+ ortalamalarında istatistiksel olarak artış (P0.05) artışlar bulunmuştur. K, G1 ve G2'ye göre G3'te Ca+2 ortalamalarında istatistiksel olarak artış (P0.05) artışlar bulunmuştur. K ve G1'e göre G3'te tCO2 ortalamalarında istatistiksel olarak azalışlar (P0.05) azalışlar saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Diarrhea in calves is a multifactorial disease that causes both economic losses and puppies among the diseases that occur in the neonatal period. The aim of this study is to evaluate the relationship of metabolic and electrolyte imbalances such as hyperkalemia, acidemia and dysnatremia with the presence of ECG abnormalities in calves with neonatal diarrhea. The material of this study consisted of 40 calves, including 30 calves with diarrhea, aged 0-21 days old, brought to the Fırat University Animal Hospital in Elazig region and 10 healthy calves in the enterprises located in the Elazig region. The study material, 30 calves with diarrhea, were divided into 3 experimental calves as G1 (7.30>pH), G2 (7.100.05) difference between K and G1 and G2. heart rate; A statistical decrease (P0.05) was found in G3 compared to G1 and K. respiratory frequency; A statistical decrease (P0.05) between the groups in the amplitude of the Q (mV) wave. There was a statistically significant increase in the amplitude of R (mV) and S (mV) waves between K and other groups (P0.05) in the amplitude of the T (mV) wave between F and G1 and G2. It was revealed that there was no statistical difference (P>0.05) between the groups in the duration of the P (sec) wave. A statistically increase in the duration of the PQ (sec) wave was found in G2 and G3 compared to K and G1 (P0.05) between the groups in the duration of the ST (sec) wave. There was a statistically significant increase (P0.05). In hematological and blood gas examinations, there was a statistically significant increase (P0.05) in G1 and G2 according to K. In terms of pH, there was a statistically significant decrease (P0.05) decrease in G1. A statistically significant increase (P0.05) increases were found in G1 and G2. There was a statistically significant increase (P0.05) increases in G1 compared to K and G3 compared to G2 found. Statistically decreased tCO2 averages (P0.05) decreases were found in G1 and G2 compared to F.