COVID-19 pandemisi ile ilgili önemli haberlere hisse senedi yatırımcılarının tepkisi: Türkiye ve seçilmiş bazı ülkeler üzerine olay çalışması
Reaction of investors to important news regarding the COVID 19 pandemic: A case study on Turkey and some selected countries
- Tez No: 783033
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ÇITAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Covid-19 küresel kriziyle birlikte başta finansal piyasalar olmak üzere dünya genelinde birçok alanda önemli değişiklikler meydana gelmiştir. Bu kapsamda çalışmanın temel amacı; ilgili dönemde yaşanan finansal gelişmeleri davranışsal finans yaklaşımı üzerinden yatırımcıların çeşitli olaylar karşısındaki tepkilerini analiz ederek açıklamaya çalışmaktadır. Araştırmada yöntem olarak olay çalışması tercih edilmiş olup t-testi aracılığı ile getiriler analiz edilmiştir. Veri kümesi olarak Türkiye, Brezilya, Hindistan, Rusya ve Güney Afrika'nın temel borsa endekslerinde bulunan şirketlerin hisse senedi günlük getiri verileri kullanılmış ve olay penceresi içindeki günlere ilişkin normalüstü getiriler ve kümülatif normalüstü getiriler analiz edilmiştir. Olay tarihleri olarak ilgili ülkelerin ilk koronavirüs vaka ilan tarihi, ilk koronavirüs kaynaklı ölüm ilan tarihi, pandemi ilan tarihi, ilk sokağa çıkma kısıtlaması ilan tarihi, ilk aşı ilan tarihi ve ilk varyant ilan tarihi gibi olumlu ve olumsuz olayların gerçekleşme tarihleri seçilmiştir. Araştırma sonucuna göre yatırımcıların farklı olumsuz olaylar karşısında farklı tepkiler verdikleri bununla beraber olumlu olaya karşı bazı ülkelerde yatırımcıların duyarsız kaldıkları, bazı ülkelerde de negatif yönlü tepki verdikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the Covid-19 global crisis, significant changes have occurred in many areas around the world, especially in the financial markets. In this context, the main purpose of the study is to explain the financial developments in the relevant period by analyzing the reactions of investors to various events through the behavioral finance approach. In the research, event study method was preferred and variables were analyzed by the t-test. Daily return data of companies in the main stock market indices of Turkey, Brazil, India, Russia and South Africa were used, and abnormal along with cumulative abnormal returns within the event window were analyzed. Dates of positive and negative events such as the first coronavirus case announcement date, the first coronavirus-related death announcement date, the pandemic announcement date, the first curfew announcement date, the first vaccine announcement date, and the first variant announcement date were selected as event dates. According to the results of the research, it has been determined that investors react differently to different negative events, however, in some countries, investors are insensitive to positive events and they react negatively in some countries.