Lekelenmeme hakkı
Right not to be labelled as criminal
  1. Tez No: 783117
  2. Yazar: AYDAN ÜNAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZMİYE ÖZENBAŞ BOYDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bireylerin doğuştan sahip olduğu temel hak ve özgürlükler olarak ifade edilen insan haklarının özünde insan onuru yer almaktadır. İnsan onuru, bireylerin saygın bir hayat sürmesini, şeref ve haysiyetlerinin korunmasını sağlamaktadır. Hiç şüphesiz onurlu bir hayat sürdürmek temel bir insan hakkıdır. Lekelenmeme hakkı da bireylerin onurlu bir hayat sürdürmesine hizmet etmekte, onların manevi varlığını ve toplum nezdindeki itibarlarını korumayı amaçlamaktadır. Lekelenmeme hakkı ceza yargılamalarında ayrı bir öneme sahiptir. Nitekim lekelenmeme hakkı suçsuzluk karinesinin bir uzantısı, onun genişletilmiş hali olarak da ifade edilebilmektedir. Bu çerçevede ceza yargılamalarında suçsuzluk karinesi ile bireylerin haklarında kesinleşmiş bir hüküm bulunmaksızın suçlu olarak muamele görmesi engellenirken lekelenmeme hakkı ile de onların toplum nezdinde suçlu olarak algılanmalarının önüne geçilmektedir. Böylece bireylerin şeref ve haysiyeti hem kişisel olarak hem de toplum önünde koruma altına alınmaktadır. Bu korumayı sağlamak adına ceza yargılamalarında birtakım özgürlükler kullanılırken lekelenmeme hakkının sınırına dikkat edilmesi, haklar arası dengenin gözetilmesi ve bireylerin toplum karşısında bir leke ile karalanmalarının önüne geçilmesi gerekmektedir
Özet (Çeviri)
Human dignity is at the core of human rights, expressed as the fundamental rights and freedoms that individuals are born with. Human dignity ensures that individuals lead a dignified life and that their honor and dignity are protected. Undoubtedly, leading a dignified life is a fundamental human right. The right not to be labeled as a criminal also serves individuals to lead a dignified life and aims to protect their spiritual existence and reputation in society. The right not to be labeled as a criminal has a particular importance in criminal proceedings. The right not to be labelled as a criminal can also be expressed as an extension of the presumption of innocence, its extended version. In this framework, the presumption of innocence in criminal proceedings prevents individuals from being treated as criminals without a final judgment. In contrast, the right not to be labeled as criminals prevents them from being perceived as criminals in society. Thus, the honor and dignity of individuals are protected both personally and socially. To provide this protection, it is necessary to pay attention to the limit of the right not to be labeled as criminal while using freedoms in criminal proceedings, to observe the balance between rights and to prevent individuals from being slandered in front of society.