Farklı yerleşim sıklığında yetiştirilen ve fermente un kurdu larva unu ilaveli rasyonlarla beslenen etlik piliçlerin göğüs etinin kalitesinin ve bakteri içeriğinin belirlenmesi
Determination of the quality and bacterial content of breast meat of broilers reared under different stocking density and fed diets supplemented with fermented mealworm larvae meal
  1. Tez No: 783153
  2. Yazar: CEMAL YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENAY SARICA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yemler ve Hayvan Besleme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu araştırma; normal ve yüksek yerleşim sıklığında yetiştirilen ve antibakteriyel yem katkı maddesi olarak fermente un kurdu larva unları ilaveli rasyonlarla beslenen etlik piliçlerin göğüs etinin kalitesini ve bakteri içeriğini incelemek amacıyla planlanmıştır. Araştırmada; etlik piliçler üzerinde yürütülen 42 günlük bir in vivo çalışmanın sonunda toplamda 60 adet kesilmiş etlik pilicin göğüs eti kullanılmıştır. Bu tezde kullanılan göğüs etlerinin elde edildiği in vivo çalışmada; 2 farklı yerleşim sıklığında (normal: m2'de 12 adet ve yüksek: m2'de 18 adet) yetiştirilen etlik piliçler fermente un kurdu larva ununun ilave edilmeksizin (kontrol) ve Laktobasillus plantarum'la (UKLULP) veya Laktobasillus brevis(UKLULB)'le fermente edilen yağı alınmış un kurdu larva unu ilaveli (% 0.4 düzeyinde) rasyonlarla beslenmişlerdir. Araştırmada göğüs etinin kalite parametreleri olarak pH, su tutma kapasitesi, sızıntı ile pişirme kaybına ve bakteri içeriği olarak ta toplam aerobik bakteri, koliform ve laktobasil bakteri içeriğine bakılmıştır.. Araştırma sonucuna göre; yüksek yerleşim sıklığında yetiştirme normal yerleşim sıklığında yetiştirmeye nazaran etlik piliçlerin göğüs etinin 15. dak'daki ve 24. saatteki pH değerini, su tutma kapasitesini ve depolamanın 0. ile 14. günlerinde laktobasil bakteri içeriğini önemli derecede azaltırken; pişirme kaybını, 7. gündeki sızdırma kaybını ve depolamanın 0. ve 14. günlerinde toplam aerobik bakteri içeriği ile depolamanın 14. gününde koliform bakteri içeriğini önemli derecede artırmıştır. UKLULP ve UKLULB rasyonlarıyla besleme, kontrol rasyonu ile beslemeye nazaran etlik piliçlerin göğüs etinin kesimden 24 saat sonraki pH değerini, 3. ve 7. günlerdeki sızdırma kayıplarını, pişirme kaybını ve 0. ile 14. günlerdeki toplam aerobik bakteri içeriğini önemli derecede azaltırken; su tutma kapasitesini ve depolamanın 0. ile 14. günlerinde laktobasil bakteri içeriğini de önemli derecede artırmıştır. Sonuç olarak; normal veya yüksek yerleşim sıklığında yetiştirilen etlik piliçlerin göğüs etinin kalite parametrelerinin ve bakteri içeriğinin iyileştirilmesi amacıyla karma yeme antibakteriyel yem katkı maddesi olarak laktobasillus plantarum veya laktobasillus brevis'le fermente edilmiş un kurdu larva unu ilave edilebilir.
Özet (Çeviri)
This study was planned to to examine the quality and bacterial content of the breast meat of broiler chickens, which was reared under normal and high stocking densities and fed diets supplemented with fermented mealworm larvae meal as antibacterial feed additive. In the research, breast meats of a total of 60 broilers, 10 broilers from each treatment groups, slaughtered at the end of a 42-day in vivo study were used. In the in vivo study in which the breast meats used in this thesis were obtained, broilers reared under 2 different stocking densities (normal: 12 per m2 and high: 18 per m2) were fed diets without the addition of fermented mealworm larva meal (control), fermented mealworm larva meal with Lactobacillus plantarum (FMLMLP) or Lactobacillus brevis (FMLMLB) (0.4% level). In the study, pH, water holding capacity, drip and cooking loss as quality parameters and total aerobic bacteria, coliform and lactobacilli bacteria content as bacterial content were examined. According to the results of the research; rearing at high stocking density significantly reduces the pH value at 15 minutes and 24 hours, water holding capacity and lactobacillus bacteria content on days 0 and 14 of storage of broiler breast meat; but, cooking loss, drip loss on day 7, total aerobic bacteria content on days 0 and 14 of storage and coliform bacteria content on day 14 of storage significantly increased compared to rearing at normal stcoking density. Feeding with FMLMLP and FMLMLB diets significantly reduces the pH value at 24 hours after slaughter, drip losses on the 3rd and 7th days, cooking loss and the total aerobic bacteria content on the 0th and 14th days of storage, but, increased the water holding capacity and lactobacilli bacteria content on days 0 and 14 of storage compared to the control diet. As a result; fermented mealworm larvae meal with lactobacillus plantarum or lactobacillus brevis can be supplemented to diet as an antibacterial feed additive in order to improve the quality parameters and bacterial content of breast meat broilers reared under normal or high stocking densities.