The role of copaptin in changes secondary hypogonadism in men with and without type 1 and 2 dm
Tip 1 ve tip 2 dm'li ve tipsiz erkeklerde sekonder hipogonadizm değişikliklerinde copaptin'in rolü
- Tez No: 783155
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırma, tip1 diyabeti olan ve olmayan erkeklerde sekonder hipogonadizmdeki değişikliklerde kopeptin peptidin rolünü ve tip 1 ve tip 2 diyabeti olan ve olmayan erkeklerde kopeptin ile bazı biyokimyasal parametreler arasındaki ilişkiyi araştırmak için yapılmıştır. Sonuçlar, test edilen üç grubun bir kan örneğindeki kopeptin konsantrasyonunun ortalamasının, kopeptin seviyelerinde değişiklik gösterdiğini gösterdi. Sonuçlar, DM2 ve DM1 hastalarının serumundaki ortalama HbA1C düzeylerinin, sırasıyla %5,33 kaydeden kontrol grubuna kıyasla %9,30 ve %8,06 kaydeden sağlıklı kişilerden önemli ölçüde daha yüksek olduğuna işaret etti. Copeptin seviyelerindeki artışlarla ilişkili olarak, diabetes mellitus hastalığının bir biyobelirteç olarak kabul edilir. Yüksek kopeptin düzeyinin diyabet hastalarında toplam trigliseritler, toplam kolesterol HDL ve LDL gibi lipid profilindeki artışla ilişkili olduğunu bulduk. Sonuçlar, DM2 ve DM1 hastalarının serumundaki ortalama CRP düzeylerinin, sırasıyla 4,72 pg/mL kaydeden kontrol grubuna kıyasla 12,34 pg/mL ve 10,44 pg/mL kaydeden sağlıklı kişilerden anlamlı derecede yüksek olduğunu ortaya koydu. Bir biyobelirteç olarak kabul edilen kopeptin, diyabet hastalarında hastalık şiddetini yansıtıyor gibi görünmektedir.
Özet (Çeviri)
This investigation is conducted to study the role of copeptin peptide in changes of the secondary hypogonadism in men with and without type 1 and type 2 of diabetes mellitus and study the correlation between copeptin and some of the biochemical parameters in men with and without Type 1and 2 diabetes mellitus. The results showed that the mean of the copeptin concentration in a blood sample of the three tested groups varied in their levels of copeptin. The results pointed out that the mean of HbA1C levels in the serum of DM2 and DM1 patients were significantly higher than in healthy persons, which recorded 9.30 and 8.06 % as compared to the control group which recorded 5.33 % respectively, the elevated in HbA1C level was associated with increases in copeptin levels considers as a biomarker of diabetes mellitus disease. We found that the elevated copeptin level is associated with the increase in lipid profile such as total triglycerides, total cholesterol HDL and LDL in diabetes patients. The results revealed that the mean CRP levels in serum of DM2 and DM1 patients were significantly higher than in healthy persons, which recorded 12.34 pg/mL and 10.44 pg/mL as compared to the control group which recorded 4.72 pg/mL respectively. The copeptin is considers as a biomarker seems to reflect the disease severity in diabetes patients.