Ovcar-3 over kanser hücrelerinde bor mineralinin apoptoz ve gen expresyon üzerine etkileri
Effects of boron minerals on apoptosis and gene expression in ovcar-3 over cancer cells
- Tez No: 783158
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NUR SELVİ GÜNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Onkoloji, Tıbbi Biyoloji, Oncology, Medical Biology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Over kanseri, jinekolojik maligniteler arasında en ölümcül kanserdir ve kadın kanserleri arasında 5. en önemli ölüm sebebidir. Hayat boyu bir kadında görülme riski 1/54-1/70 olarak bildirilmektedir. Hastalığın erken dönemde bulgu vermemesi ve etkin bir tarama yönteminin olmaması nedeniyle hastaların %70'i ileri evrede tanı almaktadır. Tedavide tam remisyon elde edilen ileri evre olgularda, 2 yıl içinde %40- 50 oranında rekürrens görülmektedir. Tedavinin temelini sitoredüktif cerrahi ve kemoterapi oluşturmaktadır. Kemoterapide platin ve taksol temelli ajanlar kullanılmakla birlikte, platin dirençli olgular oldukça kötü seyretmekte ve bu olgularda etkin bir tedavi yaklaşımı ne yazık ki bulunamamaktadır. Ülkemizde, dünyanın en zengin rezervlerini barındırdığımız Bor minerali, besinlerle alınan eser elementler arasında bulunmakla birlikte, son zamanlarda gıda takviyesi olarak da kullanılmaktadır. Son yıllarda yapılan moleküler çalışmalarda gerek kemoterapi etkinliğini artırmak gerekse etkin dozu azaltıp ilaç yan etkisini önleyebilmek amacıyla, hedefe yönelik tedaviler üzerinde durulmaktadır. Over kanserinde bu anlamda birçok çalışma olmasına rağmen, onay alabilmiş yalnızca iki ajan mevcuttur (VEGF monoklonal antikoru ve PARP inhibitörü). mTOR sinyal yolağı; kanser hücrelerinde, sinyal iletiminde rol oynayan sitoplazmik kinazları (serin/tirozin kinazlar gibi) tetikleyen reseptör tirozin kinazların (RTK) aktivasyonunu içerir. Bu aktivasyonu sayesinde mTOR sinyal yolağı kanser hücrelerinin dönüşünü sağlamaktadır. Birçok Bor bileşiklerinin antikanser özelliği gösterilmiş çalışmalar bulunmaktadır. Ancak mevcut literatür bilgisine göre DPD'nin over kanseri üzerindeki etkilerini gösteren çalışma bulunmamaktadır. Çalışmamızda, DPD nin OVCAR-3 hücre hattı üzerindeki sitotoksik, apoptotik ve mTOR yolağı üzerindeki gen ekspresyonları üzerindeki etkileri araştırdık. Sitotoksisite çalışmalarında OVCAR-3 hücrelerine 0,01-5 mM konsantrasyon aralığında DPD uygulaması sonucunda IC50 değerleri 24. saatte 6,7 mM, 48. saatte 5,6 mM, 72. saatte 5,2 mM olarak bulunmuştur. IV Apoptoz deneylerinde 48 saat 5,6 mM DPD maddesi uygulanan OVCAR-3 hücrelerinde kontrol grubuna göre karşılaştırıldıgında apoptozun Annexin V boyama yöntemine göre 2,2 kat arttığı gösterilmiştir. mTOR mekanizmalarla ilişkili 84 gen ifadesi değişimleri gerçek zamanlı qRT–PCR ile tespit edilmiştir. Gen ekspresyonu analizi sonucuna göre 27 gende anlamlı ekspresyon değişiklikleri tespit edilmiş, ileri moleküler çalışmalara yol gösterici olarak literatüre katkıda bulunacağını öngörmekteyiz. Anahtar Kelimeler; Over kanseri, Bor, OVCAR hücre hattı, metastaz, proliferasyon
Özet (Çeviri)
Ovarian cancer is the deadliest cancer among gynecological malignancies and the 5th most important cause of death among female cancers. The lifetime risk in a woman is reported as 1/54-1/70. Since the disease does not show symptoms in the early period and there is no effective screening method, 70% of the patients are diagnosed in the advanced stage. Recurrence is seen at a rate of 40-50% within 2 years in advanced stage cases in which complete remission is achieved in treatment. The mainstay of treatment is cytoreductive surgery and chemotherapy. Although platinum and taxolbased agents are used in chemotherapy, platinum-resistant cases progress very poorly and an effective treatment approach is unfortunately not found in these cases. Boron mineral, which we have the richest reserves in the world in our country, is among the trace elements taken with food, but it is also used as a food supplement recently. When we look at the field of health, it is seen that boron compounds are used in osteoporosis and rheumatoid arthritis treatments, burn treatments, wound healing, antiseptic lens solutions, ointments, mouthwashes and eye drops. In our study, we investigated the effects of DPD on the cytotoxic, apoptotic and mTOR pathway gene expressions on the OVCAR-3 cell line. In cytotoxicity studies, IC50 values were found to be 3,2 mM at 24th hour, 1.4 mM at 48th hour, and 1,5 mM at 72nd hour as a result of DPD application to OVCAR-3 cells in a concentration range of 0.01-5 mM. In apoptosis experiments, it was shown that apoptosis increased 2.2 times according to the Annexin V staining method when compared to the control group in OVCAR-3 cells, which were applied 1.4 mM DPD substance for 48 hours. Expression changes of 84 genes related to mTOR mechanisms were detected by realtime qRT–PCR. According to the results of the gene expression analysis, significant expression changes were detected in 27 genes and contributed to the literature as a guide to further molecular studies. Keywords; Ovarian cancer, Boron, cell line, metastasis, proliferation