Akademisyenlerin ve öğrencilerin lisansüstü ödevlere yönelik görüşlerinin incelenmesi
Examination of academic's and students' opinions on graduate assignments
  1. Tez No: 783195
  2. Yazar: YASEMİN NURİYE TÜRKDAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmanın amacı, lisansüstü eğitimde verilen ödevlere ilişkin akademisyen ve öğrenci görüşlerinin incelenmesidir. Araştırma nitel araştırma yöntemlerinden olgu bilim deseni ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 2020-2021 eğitim öğretim yılında lisansüstü eğitim yapan 20 öğrenci ile lisansüstü eğitimde ders veren 20 akademisyen oluşturmuştur. Araştırmada verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Toplanan veriler içerik analizi tekniğiyle analiz edilmiştir. Araştırmada öğrencilerin ödev sürecinde akademisyenlerin rehberlik etmemesinden, kaynaklara ulaşamamadan, çeviri gereken ödevlerin verilmesinden, ödevin anlaşılamamasından, süre yetersizliğinden, değerlendirme kriterlerinin olmamasından kaynaklı sorunlar yaşadıkları sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmada akademisyenlerin de ödev sürecinde öğrenci ödevlerinin kopya olması, kaynak gösterilmemesi, başkasına yaptırılması ve intihal oranının yüksek olması gibi etik problemlerin yanında, ödevlerde dil ve anlatım yönünden yazım hatalarının olması, akademik yazıma uygun olmaması, literatürü ifade edememe gibi sorunlarla karşılaştıkları sonucuna ulaşılmıştır. Ödevlerin öğrenciye planlama yapma, kaynak gösterme, yaratıcılığı, eleştirel düşünmeyi geliştirme, düşünmeyi sağlama, özgüveni artırma, öz yeterliği yükseltme, öğrenmekten ve uygulamaktan zevk alma, sorumluluk kazandırma, iş birliği yapma, kalıcı öğrenme gerçekleştirme, kendini ifade edebilme, akıcı yazma, okumayı artıma gibi birçok açıdan katkı sağladığı sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sonucunda lisansüstü eğitimde ödevlerin daha etkili olması için dersin amacına uygun, uygulanabilir, öğretici, sistematik, araştırmaya yönelik, geliştirici olmasının yanı sıra ödevlere yönelik dönüt verilmesi, izlence ve yönergenin oluşturulması, açık ve net ifade edilmesi gibi öneriler getirilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the opinions of students and academicians about the assignments given at the graduate level. The research was carried out with the phenomenology pattern, which is one of the qualitative research methods. The study group of the research consists of 20 students who do master's or doctorate degrees in the 2020-2021 academic year, as well as 20 academicians. In the study, a semi-structured interview form developed by the researcher was used to collect data. The collected data were analyzed by content analysis technique. In the research, it was concluded that; the indifference of the academicians, the inability to reach resources, homeworks that require translation, homeworks that couldn't be understood, the time being insufficient and lack of evaluation criteria were the difficulties students experienced during the homework process. In addition to ethical problems such as copied student homeworks, not to refer the source, having someone else do it, and the high plagiarism rate, it was concluded that the academicians experienced difficulties such as spelling mistakes in language and expression, not being suitable for academic writing, and inability to express the literature. It has been concluded that homework contributes to the student in many ways such as planning, referencing, developing creativity, critical thinking, providing thinking, increasing self-confidence, increasing self-efficacy, enjoying learning and practicing, gaining responsibility, cooperation, realizing permanent learning, expressing oneself, writing fluently, increasing reading. In the research, in order to make homework more effective in postgraduate education, in addition to homeworks being suitable for the purpose of the course, applicable, instructive, systematic, research-oriented and formative; suggestions such as giving feedback and corrections for homework, creating syllabus and directives and expresing homeworks clearly were also reached.