Yetişkinlerde öğün sıklığı ile diyet kalitesi ve yeme tutumu arasındaki ilişki
The relationship between meal frequency and diet quality and eating attitudes in adults
- Tez No: 783245
- Danışmanlar: PROF. DR. MAKBULE GEZMEN KARADAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu çalışma, yetişkinlerde öğün sıklığının diyet kalitesi ve yeme tutumu üzerine etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya 18-64 yaş aralığında, 2 ana öğün tüketen 46 kişi (11 erkek ve 35 kadın) ve 3 ana öğün tüketen 45 kişi (11 erkek ve 34 kadın) olmak üzere 91 fazla kilolu/obez, gönüllü birey katılmıştır. Bireylerin genel özellikleri ve beslenme alışkanlıkları anket formu ile öğrenilmiştir. Diyetle günlük enerji, besin ögesi alımlarını belirlemek ve“Sağlıklı Yeme İndeksi 2015”ile diyet kalitelerini değerlendirmek için 3 günlük besin tüketim kaydı alınmıştır. Bireylerin antropometrik ölçümleri alınmış, vücut kompozisyonları analiz edilmiş ve bazı kan bulguları değerlendirilmiştir. Fiziksel aktivite düzeyleri 'Uluslararası Fiziksel Aktive Anketi' ile belirlenmiştir. Yeme tutumlarını belirlemek için 'Üç Faktörlü Yeme Anketi' kullanılmıştır. Çalışma sonunda 2 ana öğün grubundaki bireylerin en çok atladığı öğünün öğle yemeği olduğu saptanmıştır. Üç ana öğün tüketen kadınların grubunda diyetle enerji ve makro besin ögesi alım miktarlarının 2 ana öğün tüketen kadınlardan fazla olduğu görülmüştür (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the effect of meal frequency on diet quality and eating attitude in adults. Between the ages of 18-64, totally 91 overweight/obese voluntary individuals, 46 people (11 men and 35 women) who consumed 2 main meals and 45 people (11 men and 34 women) who consumed 3 main meals, participated in the study. The general characteristics and eating habits of the individuals were determined by a questionnaire. A 3-day food consumption record was taken to determine the daily energy and nutrient intakes of the diet and to evaluate the quality of the diet using 'Healthy Eating Index 2015 (HEI 2015). Anthropometric measurements of the individuals were taken by the researcher and their body composition was analyzed while some blood findings were also evaluated. Physical activity levels were determined by the 'International Physical Activity Questionnaire'. The 'Three-Factor Eating Questionnaire' was used to determine eating attitudes. The study has found that the meal that individuals in the two-main-meal group skip the most is lunch. It was observed the amount of dietary energy and macronutrient intake of women in the three-main-meal group is higher than that of women in the two-main-meal group (p0.05).