Yuvarlak örmede çekmezlik faktörü analizi
- Tez No: 78327
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN İŞGÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Bu araştırma projesinde amaçlanan; iplik türlerinin temel örgü yapılarındaki boyutsal değişim değerlerini belirleyerek, Türk konfeksiyon ve boyalı örme kumaş ihracatında büyük sorunlardan birisi olan Boyutsal değişim farklılıklarını; hangi iplik,makine,gramaj ve ende istenilen sonuca veya istenilen değere yakın çakşılabilineceğine bilimsel bir kaynak oluşturmak amacı ile yürütülmüştür. Süprem kumaşlarda enden ve boydan (-) çekme gerçekleşmiştir. En yüksek oranlı boyutsal değişim o. end süprem kumaşlarda gerçekleşirken, en düşük oranlı boyutsal değişim ise, penye süprem kumaşta gerçekleşmiştir. Lakost kumaşlar bütün iplik türlerinde enden (+) U2amalanna karşın, boydan (-) çekmişlerdir. En yüksek oranda boyutsal değişim penye lakost kumaşta gerçekleşirken; en düşük oranda boyutsal değişim ise: O.end lakost kumaşta gerçekleşmiştir. İkiiplik kumaşta enden ve boydan (-) çekme gerçekleşmiştir. En yüksek oranda boyutsal değişim o.end ikiiplik kumaşta; en düşük oranda boyutsal değişim ise:penye ikiiplik kumaşta gerçekleşmiştir. İnterlok kumaş bütün iplik türlerinde boydan (-) çekmesine karşın, enden (+) uzamıştır. En yüksek boyutsal değişim penye kuaşta gerçekleşirken, en düşük oranda boyutsal değişim ise: karde kumaşta gerçekleşmiştir. Ribana kumaşta boyutsal değişim: enden ve boydan (-) kısalma (çekme) gerçekleşmiştir. En yüksek oranda boyutsal değişim penye ribana kumaşta, en düşük oranda boyutsal değişim ise:o.end kumaşta gerçekleşmiştir. n
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research project is carried inorder to find a solution to one of the major problems of turkish Market, in exporting knitting fabric and ready made knitted garments, which is the dimensional change in knitted fabric. According to the research results; In jarsey fabric negative dimensional changes in width and length are observed. The up most dimensional change is observed when open-end yarn is used, and when combed yarn is used the dimensional change is min. In pigue fabric, for all kind of yams, a (+) dimensional change in width and a (-) dimensional change in length is observed. The dimensional change is highest, when combed yarn is used however it lovest when the fabric is knitted with open-end yarn. In two ply French terry fabric, dimensional changes in width and length are observed (-), when open-end, carded or combed yarn is used. The dimensional change is lowest when the fabric is knitted with carded yarn however it is highest when the fabric was knitted with open-end yarn. In interlock fabric, for all kind of yarns, a (-) dimensional change is observed however then elongation is seen in width. The dimensional change is higher when combed yarn is used, however it is lowest when the fabric is knitted with carded yarn. In rib. Fabric, the dimensional change in width and length is (-). The dimensional change is highest when combed yarn is used however it is lowest when the fabric knitted with open-end yarn.