An Alternative housing experiment by the housing administration ofTurkey: Ankara, Eryaman stage iii
Toplu Konut İdaresi, alternatif bir toplu konut deneyimi: Ankara, Eryaman III. etap
- Tez No: 783366
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDAN BALAMİR, PROF. DR. ALİ CENGİZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu tez, bir TOKİ deneyimi olan Ankara Eryaman III'ün üretim süreci ve tasarım niteliği bakımından kentsel ölçekte ve mahalle ölçeğinde içinde bulunduğu alternatif pozisyonun analiz edilmesini amaçlamaktadır. Öncelikle, Eryaman Etap III ve IV'ün, Eryaman semtindeki 1980'li yılların sonlarından itibaren TOKİ eliyle yapılan ilk dört etap deneyimi içinde tasarım ve üretim düzeyinde nasıl bir alternatif teşkil ettiği tartışılmıştır. Bunun için, TOKİ'nin 90'lar başındaki kurumsal karakterini yansıttığı düşünülen yayınlar ve Eryaman semtinin kuruluşunda etkili aktörler ve kritik kentsel planlama kararları derlenmiştir. Bunun yanısıra, Eryaman III'ün mimarları Ahmet Gülgönen ve Tuncay Çavdar'ın izledikleri teorik akımlara yakınlığı olan 1960 sonrası Avrupa'sındaki toplu konut ve kentsel tasarım üzerine, tipomorfoloji ve ilişki örüntülerine olanak veren kent adası ve sokak gibi başlıklar araştırılmıştır. Gülgönen ve Çavdar'ın Eryaman III'ten önce gerçekleşmiş tasarım pratiklerinden örnekler derlenerek, Eryaman III'ün tasarım yaklaşımları, devamlılık ve kopuş noktalarıyla tartışılmıştır. Son olarak arazide karşılıklı konumlanan bu iki toplu konut grubunun yarattığı ve sosyal ilişkilenmeyi desteklediği düşünülen fiziksel çevrenin birbirlerine ne biçimde alternatif oluşturduğu gösterilmiştir. Belgeleme, derleme, gözlem ve yarı yapılandırılmış görüşmelerden, kent dokusunun biçimsel ilişkilerini ortaya koyan şematik analizlere uzanan çok katmanlı bir yöntemden yararlanılmıştır. Sonuç bölümünde, Eryaman III'ün üretim ve tasarım özellikleri açısından toplu konut üretiminde bugün hala başvurulması gereken değerli bir kaynak olarak önümüzde durduğu savlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the alternative position of Eryaman III at the urban and neighborhood scales in terms of its production process and design quality. First, it discusses the ways Eryaman Stages III and IV represent an alternative in terms of design and production among the first four stages led by TOKİ since the 1980s in Eryaman. To this end, it reviews TOKİ's publications that are representative of its institutional characteristics in the early 1990s, the influential actors and the critical urban planning decisions in the establishment of the Eryaman neighborhood. In addition, it examines the mass housing and urban design theories in post-1960 Europe, considering the theoretical approaches on issues such as typomorphology, urban block and street as patterns of associations adopted by the architects of Eryaman III, Ahmet Gülgönen and Tuncay Çavdar. Through a selection of Gülgönen's and Çavdar's design practices prior to Eryaman III, it compares their respective design approaches in terms of continuity and discontinuity between selected projects. Finally, it examines how the physical environments created by these two groups of housing located opposite to each other constitute alternatives to each other in their effort to establish social associations. The study uses a multilayered methodology, including documentation, observation, semi-structured interviews and diagrammatic analysis demonstrate the formal relationships of the urban fabric. The conclusion section asserts that Eryaman III with its production and design characteristics still stands out as a reference for current mass housing production.