KOBİ bankacılığı ve KOBİ lerin likidite yönetiminde banka danışmanlarının etkisi: Çorum ili örneği
SME banking and effect of bank advisors on liquidity management of SMEs: The case of Çorum province
- Tez No: 552793
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Çalışmanın temel amacı Çorum ilinde faaliyet gösteren KOBİ'lerin KOBİ bankacılığı kullanım düzeylerini, banka seçiminde etkili olan faktörleri ve çalıştıkları banka bünyesindeki danışmanlardan veya danışmanlık işlevini yerine getiren banka personelinden tavsiye alma durumlarını, aldıkları tavsiyelerin likidite yönetimlerindeki etkisini tespit etmektir. Ayrıca araştırmada KOBİ'lerin banka seçiminde önem verdikleri kriterlerin ve likidite yönetimlerinde önem verdikleri hususların, KOBİ'lerin çeşitli demografik ve finansal özellikleriyle olan ilişkisinin tespiti de amaçlanmaktadır. Araştırmanın verileri yüz yüze anket yoluyla toplanmıştır. Anket çalışmasında 216 KOBİ ile yüz yüze anket gerçekleştirilmiştir. Anket uygulamasından elde edilen veriler IBM SPSS istatistik programına girilmiştir. IBM SPSS programında elde edilen frekans dağılımları, korelasyon analizleri ve ANOVA varyans analizleri ile araştırmanın bulgularına ulaşılmıştır. Araştırma sonucunda Çorum'da faaliyet gösteren KOBİ'lerin yüzde 45,8'inin KOBİ bankacılığı uygulamalarını kullandığı, yüzde 47,4'ünün likidite yönetiminde banka danışmanlarından tavsiye aldığı, yatırım ve finansman kararlarında banka danışmanlarının ortalama etkisinin ise yüzde 33 olduğu belirlenmiştir. Araştırma sonucunda KOBİ'lerin hem hukuki statüleri ve çalışan sayıları gibi tanımlayıcı özellikleri ve hem finansal durumlarına ilişkin özellikleri ile banka seçiminde önem verilen kriterler arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. KOBİ'lerin yatırım kararlarında banka danışmanlarının etkisi ile likidite yönetimindeki pek çok hususa verdikleri önem arasında olumlu yönde ilişki tespit edilmiştir. Yatırım ve finansman kararlarında banka danışmanlığının etkisinin düşük olması KOBİ'lerin bankalardan finansal danışmanlık noktasında yeterince yararlanmadıkları ya da bankalardan aldıkları tavsiyelere güvenmediklerini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to determine the level of SME banking usage of SMEs operating in Çorum, the factors that are effective in bank selection, and the status of receiving advice from the consultants or bank personnel performing the consultancy function and the effect of the recommendations they receive on liquidity management. In addition, the aim of the study is to determine the relationship between the criteria that SMEs place in choosing a bank and the issues they attach importance to in their liquidity management and their relationship with various demographic and financial characteristics of SMEs. Data were collected through a face to face questionnaire. In the survey, 216 face to face surveys were conducted with SMEs. The data obtained from the survey application was entered into IBM SPSS statistics program. The frequency distributions, correlation analysis and ANOVA analysis of variance obtained in IBM SPSS program were obtained. As a result of the research, it was determined that 45.8 percent of SMEs operating in Çorum used SME banking practices, 47.4 percent received advice from bank consultants in liquidity management, and the average impact of bank consultants in investment and financing decisions was 33 percent. As a result of the research, significant correlations were found between the descriptive characteristics of SMEs such as their legal status and number of employees, and their characteristics regarding their financial situation and the criteria that were taken into consideration when choosing a bank. A positive relationship was found between the impact of bank consultants on the investment decisions of SMEs and the importance they attach to many issues in liquidity management. The low impact of bank advisory on investment and financing decisions of SMEs reveals that SMEs do use of banks in financial advisory sufficiently or they don't trust in the advices that they receive from banks.