Tıbbi yönden ve ceza hukuku yönünden geçici nedenler, alkol veya uyuşturucu madde etkisinde olmanın değerlendirilmesi
Evaluation of transitional causes alcohol or drug effects medical and criminal law
- Tez No: 783417
- Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
İnsanların topluluk halinde yaşamaya başlamasıyla birlikte gerek bireylerin kendi aralarında gerekse bireylerin toplumla olan ilişkilerinde; iletişim ve etkileşimin şekli ve yoğunluğunda artışlar meydana gelmiştir. Bu etkileşim ve iletişimin getirdiği sorumluluklar ve haklar bakımından bireyler için birbirlerine ve içinde yaşadığı topluma karşı uyulması gereken bazı yasaklar ve bu yasaklara karşı bazı yaptırımlar belirlenmiştir. Bu yasaklar, ödev ve sorumlulukları beraberinde getirmiştir. Gerek ülkemizde gerek farklı ülkelerde bütün önlemlerin ve engelleyici düzenlemelerin varlığına rağmen alkol ve uyuşturucu madde bağımlılığı, tarih boyunca olduğu gibi günümüzde de bireyin sağlığını tehdit eden önemli sorunlardandır. Ne yazık ki bu tehdidin varlığını artırarak ve çeşitlendirerek sürdürdüğü söylenebilir. Bu tür maddelerin kullanımının suç teşkil eden fiillere yönelimi ve saldırgan davranışları tetiklediği de bilinen bir gerçektir. Nitekim sosyo-kültürel ve tıbbi amaçlarla kullanılagelen en yaygın psiko-aktif maddelerden olan alkol, uyuşturucu, uyarıcı (sentetik/yarı sentetik), uçucu halüsiyojenik maddeler ve diğer benzeri bağımlılık yapıcı maddelerin tüketimindeki kontrolsüzlük ve aşırılık, bireylerin psiko-fizyolojik sağlıklarını olumsuz etkilemenin yanı sıra sosyo-kültürel ve adli açıdan da pek çok olumsuzluklara yol açmaktadır. Suç fiiline zemin hazırladığı bilinen maddelerin kullanımının ve kadınlara özgü hormonsal değişimlerin neticesinde ortaya çıkan ruhsal ve davranışsal klinik semptomların ve bunlarla ilişkili yasal durumların belirlenmesinde bilirkişinin gözlem ve raporları, cezai sorumlulukların tespitinde günümüzde çok daha önem arz etmektedir. Alkol dışında bağımlılık yapıcı çeşitli organik ve inorganik maddelerin kullanımı, ilacın kötüye kullanılması v.b. nedenlerle kusur yeteneğinde oluşan yetersizlikler neticesinde; çeşitli hukuka aykırı fiiller meydana gelmektedir. Nitekim 5237 sayılı Türk Ceza Kanununda da 765 sayılı Eski Türk Ceza Kanununda belirtildiği gibi ''Ceza Sorumluluğunu Kaldıran ve Azaltan Nedenler'' başlığı altında 31, 32, 33, 34. maddelerde bireyin algılama ve irade yeteneğini etkileyen durumlara yer verilmiştir. Ancak söz konusu düzenlemelerde algılama ve irade yeteneğini tanımlanmamıştır. Algılama ve irade yeteneği, bireyin kusurluluğuna ilişkin belirlemeler yapılırken daima göz önünde bulundurulması gereken kavramlardır. Bu bağlamda failin haksızlık teşkil eden fiilinden dolayı kınanabilir olması nedeniyle kusurluluğundan söz edebilmemiz için failin öncelikle algılama ve irade yeteneği açısından kusurlu hareket edebilme yeteneğine sahip olması gerekir. Bu yeteneğe sahip olmayan kişinin gerçekleştirdiği fiilden dolayı kusurluluğundan söz edilemez. Bu sebeple algılama ve irade yeteneği; kusurlu davranabilmenin şartlarından biri olarak kabul edilmektedir. Bu çalışmamızda alkol ve uyuşturucu veya uyarıcı maddeler, ilacın kötüye kullanılması, kadınlara özgü hormonsal değişimler ve bu değişimlerin bireyin kusur yeteneğinde yarattığı etkinin ceza sorumluluğu bakımından durumunu düzenleyen Türk Ceza Kanunumuzdaki hükümler incelenecektir.
Özet (Çeviri)
As humanity begins to live in a community, there have been increases in the way and intensity of communication and interaction, both between individuals and individuals in their relationship/relationship with society. In this context, the rules (norms) that must be observed in some prohibitions and sanctions against each other and the society in which individuals live in in respect of the responsibilities and rights of this interaction and communication are established. In spite of all the measures and preventive regulations taken in both our country and different countries throughout history and today, alcohol and drug addiction are one of the key problems that threaten the health of the individual, but it can be said that it continues by increasing and diversifying its existence. It is also known that the use of such substances leads to criminal acts of activism and aggressive, predatory behavior. In fact, alcohol, drugs, stimulants (synthetic/semi-synthetic), volatile halusiogenics, drug groups and behavioral dependencies, among the most common psychoactive substances used for socio-cultural and medical purposes, etc. in addition to negatively affecting the individual's psycho-physiological health due to the lack of consumption and overariness of addictive substances, it also leads to socio-cultural and forensic negativity. The observations and reports of the expert in determining mental and behavioral clinical symptoms and associated legal conditions as a result of the use of known substances and hormonal changes in women's nature of criminal activity are much more important today in determining criminal responsibilities. Abuse of various organic/inorganic substances and drugs other than addictive alcohol, etc. due to inadequacy in the ability to defect due to the causes, there are verbs that are contrary to various judicial and administrative norms. As a matter of fact, in our Turkish Penal Code No. 5237, 31, 32, 33, 34 of the Turkish Penal Code (YTCK) under the general title of“reasons to lift and reduce the responsibility of the penalty”, in no different way than the provisions specified in our old Turkish Penal Code No. 765. The articles include situations (situations) that affect the individual's ability to detect and to do so. However, it did not define the ability to sense and will. However, perceptions and determination of impurity in the individual are always a necessary concept to consider. In this context, the perpetrator must be able to act flawed in terms of detection and willpower before we can talk about his imperfection because the outcome of the individual's actions may be incidental. The ability to bet cannot be mentioned in the act of the unqualified individual. Therefore, the ability to detect and to do so is considered the preconition of being able to be imperfect. In this study, alcohol and drugs or stimulants are abuse of drugs, hormonal changes that are specific to women. In response to the negative caused by the individual's flaw, the provisions of our Turkish Penal Code shall be examined.