Kuseyr (Habib-in neccar) Dağları (Hatay) florası üzerinde bir araştırma
A study on the flora of Kuseyr (Habib-in Neccar) Mountains (Hatay)
  1. Tez No: 78342
  2. Yazar: HİKMET YOLCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EKREM AKTOKLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Bu araştırma Kuseyr (Habib-in Neccar) Dağlan Florasını kapsamaktadır. Araştırma alanında 1996-1997 yılları içerisinde toplanan yaklaşık 500 bitki örneğinin değerlendiril mesi ile 60 familya, 162 cins ve 252 tür saptanmıştır. Takson sayısı 253'dir. Toplam 252 türün ll'i C6 karesi, 43 'ü ise Hatay için yeni kayıttır. Türkiye için endemik tür sayısı 14'tür (% 5.6). Türlerin fitocoğraflk bölgelere dağılımları ve oranlan şöyledir: Akdeniz bölgesi elementleri 96 (%38.2), İran-Turan bölgesi elementleri 14 (% 5.6), Avrupa- Sibirya bölgesi elementleri 6 (% 2.4). Toplam taksonun 4'ü Pteridophyta, 249'u Spermatophyta divizyosuna aittir. Gymnospermae 4 taksona, Angiospermae 245 taksona sahiptir. Angiospermae'ye ait taksonlardan 206'sı Dicotyledones 39'u ise Monocotyledones sınıfına aittir. İçerdikleri tür sayılanna göre araştırma alanında bulunan 12 büyük familya sırası ile; Fabaceae (26), Lamiaceae (19), Asteraceae (17), Brassicaceae (14), Ramınculaceae (13), Liliaceae (10), Euphorbiaceae (9), Geraniaceae (9), Orchidaceae (9), Boraginaceae (8), Caryophyllaceae (8), Poaceae (8).
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research covers the Flora of Kuseyr (Habib-in Neccar) Mountains. About 500 plant specimens which belong to 252 species, 162 genera and 60 families have been collected from the research area in 1996-1997. The number of taxa is 253. 11 of the total 252 species are new records for the square of C6 and 43 of the total 252 species are new records for the Hatay. The number of endemic species to Turkey is 14 (5.6 %). The number and the rates of the phytogeographical elements are as follows: The Mediterraneans are 96 (38.2 %), Irano-Turanians are 14 (5.6 %) and the Euro-Siberians are 6 (2.4 %). Four taxa belong to Pteridophyta whereas 249 belong to Spermatophyta. Gymnospermae has 4 taxa and Angiospermae has 245 taxa in the area. Dicotyledones and Monocotyledones have 206 and 39 taxa respectively of Angiospermae. The greatest families according to their species number in the area as follows: Fabaceae (26), Lamiaceae (19), Aster aceae (17), Brassicaceae (14), Ranunculaceae (13), Liliaceae (10), Euphorbiaceae (9), Geraniaceae (9), Orchidaceae (9), Boraginaceae (8), Caryophyllaceae (8), Poaceae (8).