Fen bilgisi derslerinde hücre konusunun yapısalcı yaklaşıma göre uygulanması ve öğretmen görüşleri
Applying the cell subject according to constructivist learning in science classes and the views of teachers
- Tez No: 159267
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SUNA KALENDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 261
Özet
ÖZET Bu araştırmada amaç, günümüz eğitim sisteminde öğretmenlerin sınıflarında yapısalcı yaklaşımı ne derece uygulayabildiklerini, öğretmenlerin mezun oldukları fakülte, bölüm ve görevdeki yıllarına bakarak saptamaktır. Ayrıca yapısalcı yaklaşım ile geleneksel öğretim yönteminin, öğrenci başarısı ve bilgi kalıcılığına üzerine etkilerinin farkını anlamak amaç edinilmiştir. Araştırma için öğretmenlere likert tipi anket ve ilköğretim 6. sınıf öğrencilerine de son test ile belli süre sonra kalıcılığı ölçmek için son testin tekrarı veri toplama araçları olarak kullanılmıştır. Araştırma, Mersin ili merkezinde bulunan 23 okuldaki 53 ilköğretim Fen Bilgisi öğretmeni ile; Mersin ili Davultepe ilçesinde bulunan Davultepe Atatürk İlköğretim okulunun 6. sınıf iki şube öğrencileri, 24' ü kontrol, 28' i deney grubu olmak üzere toplam 52 öğrenci ile sınırlı tutulmuştur. Bu araçlardan anket, öğretmenlere; uygulama sonunda son test ve 15 gün sonra aynı test öğrencilere uygulanmıştır. Anket uygulaması sonucunda elde edilen veriler yorumlanırken ANOVA ve TUKEY sonuçlarına bakılmış; öğrencilerin başarı ve kalıcılıklarını ölçmek için uygulanan son test verileri yorumlanırken t-testi sonuçları kullanılmıştır. Araştırma sonuçları şu şekilde sıralanabilir: 1- İlköğretim Fen Bilgisi dersi öğretmenlerinin yapısalcı yaklaşımı sınıflarında uygulayabilmelerinde mezun oldukları fakülte, bölüm ve görev yıllarının farklılığı çok büyük bir fark teşkil etmemektedir. 2- İlköğretim Fen Bilgisi derslerinde yapısalcı yaklaşımın etkisi, öğrenci başarısı üzerinde çok belirgin değildir. 3- İlköğretim Fen Bilgisi derslerinde yapısalcı yaklaşımın uygulanması, öğrencilerin bilgilerinin kalıcılığında olumlu etki yapmaktadır. Sonuç olarak, geleneksel öğretim yöntemine kıyasla yapısalcı yaklaşımın Fen Bilgisi derslerinde öğretmenlerce uygulanabilir olduğu, uygulamanın öğretmenin mezun olduğu fakülte, bölüm ve görev yılına göre pek farklılık göstermediği; yapısalcı yaklaşımın uygulandığı sınıflarda öğrenci başarısında pek farklılık gözlenmese de bilgi kalıcılığında geleneksel öğretim yöntemine kıyasla daha olumlu bir sonuç alındığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Purpose of this paper is establishing in what degree could teachers applicate constructivist approach in their classes by looking at the faculty and department they graduated and at their trial period. In addition, understanding the difference of influence of both constructivist approach and traditional teaching method for students' success and knowledge permanence are aimed. The research was achieved with inquiry and experiment model and for the inquiry model and for the experiment model last test and the repeatition of it after a while are used to evaluate the permanence as the data collecting tools. The research was restricted with 53 primary school science teachers of 23 schools in the central of Mersin and 52 students- 24 of control group and 28 of experimental group- consisting of 2 sections of 6th class students of Davultepe Atatürk Primary School in Davultepe in Mersin. Data collecting tools were developed by the researcher. The inquiry was applied to teachers, last test at the end of the application and after 15 days the same test was applied to the students. While eveluating the data collected with the inquiry, ANOVA and TUKEY results were considered; to determine the students' success and knowledge permanence in the experiment model t-test results were used. Research results can be explained as below: 1. Teachers can apply constructivist approach in Primary School Science courses. Primary School Science teachers' application of constructivist approach in their classes doesn't create a big difference because of the faculty and department they graduated from, or their trial period. 2. Application of constructivist approach in the Primary School Science courses doesn't have a clear influence on the students' success. 3. Applying the constructivist approach in the Primary Scholl Science courses has a positive influence on the permanence of students' knowledge.IV As a results, that the constructivist approach comparing with the traditional teaching method is applicable by the teachers in Science courses, that application doesn't differ according to faculty and department teachers graduated or their trial period; although a clear difference about students' success isn't observed in the classes in which consructivist approach used, that with the constructivist approach comparing with the traditional teaching method more positive results are taken in knowledge permanence can be declared.