Ön ergenlik dönemindeki bireylerde duygusal güvenlik algısı, aile iletişim kalıpları ve kaygı düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between emotional security perception, family communication patterns and anxiety levels in individuals in the pre-adolescence period
  1. Tez No: 783532
  2. Yazar: ARZU SHIKHALIZADA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE DEVECİ ŞİRİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmada ön ergenlik dönemindeki bireylerin duygusal güvenlik algısı, aile iletişim kalıpları ve kaygı düzeyleri arasındaki ilişkisinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma 2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılı Bahar döneminde Konya İlinin çeşitli okullarında öğrenim görmekte olan 139 erkek ve 151 kız öğrenci olmak üzere toplamda 290 kişiden oluşan bir örenklemede yürürütülmüştür. Araştırma verileri“Aile İletişim Kalıpları”,“Duygusal Güvenlik Ölçeği”,“Sürekli-Durumluk Kaygı Envanteri”ve araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”aracılığıyla elde edilmiştir. Araştırma verilerinin analizinde bağımsız gruplar için t testi, tek yönlü ANOVA testi, gruplar arası farkın kaynağı Scheffe testi, Pearson korelasyon analizi ve çoklu regresyon analizi teknikleri kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre ön ergenlik dönemindeki bireylerin sürekli kaygı puanlarını aile içi iletişim kalıpları ve duygusal güvenlik algıları anlamlı düzeyde açıklamaktadır. Araştırmada elde edilen farklılık analizi bulgularına göre ön ergenlik dönemindeki bireylerin sürekli kaygı düzeyi cinsiyete göre farklılaşırken, aile iletişim kalıpları ve duygusal güvenlik algısı puanlarında farklılık gözlenmemiştir. Kardeş sayısı ve anne eğitim durumuna göre farklılık ele alındığında ise sürekli kaygı, aile iletişim kalıpları alt boyutları ve duygusal güvenlik algısı alt boyutlarının anlamlı düzeyde farklılaşmadığı, baba eğitim durumuna göre ise duygusal güvenlik algısı çatışma sonrası duygusal tepkisellik alt boyutunda anlamlı farklılık gözlenirken duygusal güvenlik algısının diğer alt boyutlarında, sürekli kaygı puanlarında ve aile iletişim kalıpları alt boyut puanlarında fark gözlenmemiştir. Elde edilen bulgular alan yazın ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to investigate the relationship between emotional security perception, family communication patterns and anxiety levels of individuals in the pre-adolescent period in terms of various variables. The research was conducted in the spring semester of the 2021-2022 Academic Year in a study consisting of a total of 290 people, including 139 male and 151 female students studying at various schools in the Province of Konya. The research data were obtained through“Family Communication Patterns”,“Emotional Security Scale”,“Continuous-State Anxiety Inventory”and“Personal Information Form”developed by the researcher. In the analysis of the research data for independent groups t-test, one-way ANOVA test, the Scheffe test which is the source of the difference between the groups, Pearson correlation analysis and multiple regression analysis techniques were used. According to the findings obtained from the research, family communication patterns and emotional security perceptions significantly explain the continuous anxiety scores of individuals in the pre-adolescence period. According to the findings of the difference analysis obtained in the research, while the level of constant anxiety of individuals in the pre-adolescent period differs according to gender, there was no difference in family communication patterns and emotional security perception scores. Considering the differences according to the number of siblings and the educational status of the mother, the sub-dimensions of constant anxiety, family communication patterns and the sub-dimensions of emotional security perception did not differ significantly, as for according to the father's educational status, there was a significant difference in the emotional security perception sub-dimension of emotional reactivity after conflict, while there was no difference in the other sub-dimensions of emotional security perception, continuous anxiety scores and family communication patterns sub-dimension scores. The findings obtained were discussed in the light of the literature.