Airline passengers' perception of sustainability practices and business model of airlines: A study in the Turkish civil aviation market
Havayolu yolcularının havayollarının sürdürülebilirlik uygulamaları ve iş modelleri üzerine algısı: Türk sivil havacılık pazarında bir çalışma
  1. Tez No: 783573
  2. Yazar: ALİ TİPİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. ALİ OSMAN KUŞAKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Ulaşım, Civil Aviation, Transportation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hava Taşımacılığı Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Dünyamızın geleceği düşünüldüğünde, sürdürülebilirliğin en öncelikli konu olarak değerlendirilmesi gerektiği artık tüm paydaşlar tarafından kabul edilmektedir. Havacılıkta sürdürülebilirlik ile ilgili literatürü incelediğimizde, konuyla ilgili bazı araştırmalar yapılmış olmasına rağmen özellikle Türk sivil havacılığı ile ilgili çok fazla çalışmanın olmadığı görülmektedir. Türk sivil havacılığının son dönemdeki hızlı yükselişi de göz önüne alındığında, sürdürülebilirlik konusunun dikkatli bir şekilde ele alınması ve gerekli araç ve politikaların geliştirilmesi gerektiği muhakkaktır. Bu bağlamda çalışmanın temel amacı, havayolu yolcuları açısından havayollarının çevresel uygulamalarının önemini belirlemek, havayollarının sürdürülebilirlik uygulamaları ve çevrenin korunmasına yönelik girişimlerine yönelik algı ve farkındalıklarını araştırmaktır. Öte yandan çalışma, havayollarının iş modeli tercihleri, yolcuların havayollarının sürdürülebilirlik politikalarına ilişkin algıları ve farkındalıkları ile yolcuların bu faaliyetlere gönüllü katkı sağlama istekleri arasındaki olası ilişkiyi ortaya koymayı da amaçlamaktadır. Araştırmanın sonucunda, yolcuların havayollarının sürdürülebilirlik faaliyetleri hakkındaki algısının, yolcuların gönüllü olarak bu faaliyetlere katkı sağlama istekleri üzerinde önemli bir pozitif etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Ancak yolcu profilinin, diğer bir deyişle yolcuların havayolu iş modeli tercihlerinin, yolcuların sürdürülebilirlik uygulamalarına ilişkin algıları ve bu uygulamalara gönüllü katkıları arasında düzenleyici (moderation) bir rolünün olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Considering the future of our world, it is now widely accepted by all stakeholders that sustainability should be put as the first priority. Reviewing the literature on sustainability in aviation, we observe that there are not many studies particularly on Turkish civil aviation although some research has been done on the subject. As Turkish civil aviation has been growing rapidly in the recent period, it is certain that the issue of sustainability should be addressed with great attention, and the necessary tools and policies should be developed. In this regard, the focal purpose of this study is to determine the importance of environmental practices of airlines from the airline passengers' perspective and to investigate their perception and awareness of sustainability practices and environmental initiatives of airlines. On the other hand, the study also aims at revealing the possible relationship between airlines' business model preferences, passengers' perceptions and awareness on airlines' sustainability policies, and passengers' willingness to voluntarily contribute to these activities. As a result of the analysis, we observed that the perception of passengers on airlines' activities on the sustainability has a significant positive effect on the passengers' willingness to voluntarily contribute to these activities. However, the study revealed that the passenger profile, in other words, the airline business model preferences of the passengers, has no significant moderation effect between the perceptions of the passengers regarding sustainability practices and their voluntary contribution to these activities.