Erkek hemşirelerin hpv aşısı ile ilgili bilgi, tutum ve inançları
Knowledge, attitudes and beliefs of male nurses about hpv vaccine
- Tez No: 783574
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİKE YALÇIN GÜRSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma erkek hemşirelerin HPV aşısı ile ilgili bilgi, tutum ve inançlarının belirlenmesi amacıyla yapıldı. Kesitsel türde olan bu araştırmaya Türkiye'de yaşayan 383 erkek hemşire dahil edildi. Veriler Şubat – Ağustos 2022 tarihleri arasında, online ortamda geliştirilen anket formu yardımı ile toplandı. Anket formunun içeriğinde katılımcıların bazı tanımlayıcı özellikleri ile ilgili sorular, Human Papilloma Virüsü (HPV) Bilgi Ölçeği ve Karolina HPV Aşılama Tutumları ve İnançları Ölçeği (KHATİÖ) yer aldı.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the knowledge, attitudes and beliefs of male nurses about the HPV vaccine. 383 male nurses living in Turkey are included in this cross-sectional study. The data were collected between February and August 2022 with the help of a survey form developed in the online environment. The survey included questions about some descriptive characteristics of the participants, Human Papilloma Virus (HPV) Knowledge Scale and The Carolina HPV Immunization Attitudes Scale (CHIAS).