Normal işitmeye sahip subjektif tinnituslu bireylerde santral işitsel işlemleme becerilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of central audious processing skills in individuals with normal hearing and subjective tinnitus
  1. Tez No: 783596
  2. Yazar: SEBAHAT KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KEMAL KEMALOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ GURBET İPEK ŞAHİN KAMIŞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Konuşma ve Ses Bozuklukları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Tinnitus, dışarıdan bir ses kaynağı olmadığında karmaşık ses/gürültü veya tonal seslerin bilinçli olarak algılanması şeklinde tanımlanır. Basit ve karmaşık uyaranların işitsel zamansal işlemlenmesinde nöral yapılar yer alır. Bu çalışmada amacımız; normal işitmeye sahip subjektif kronik tinnitus yakınması olan bireylerde ve tinnitus yakınması olmayan sağlıklı kontrollerde, işitsel zamansal sıralama becerilerini süre patern test (SPT) ve frekans patern test (FPT) skorlarıyla değerlendirmektir. Kronik subjektif tinnitus tanılı ve yaş ortalaması 32,17±8,0 yıl olan 40 birey tinnitus grubuna, yaş ortalaması 29,47±8,46 yıl olan 40 sağlıklı birey kontrol grubuna dahil edilmiştir. Tüm katılımcılara odyolojik ölçümler, bilişsel değerlendirme ve işitsel zamansal sıralama işlemleme testleri uygulanmıştır. Tinnitus grubuna; tinnitusun psikoakustik değerlendirmesi ve tinnitus engel ölçeği (TEÖ) uygulanmıştır. Tinnitus grubunda sağ ve sol kulaklarda kontrol grubuna göre SPT ve FPT skorları istatistiksel olarak anlamlı düzeyde düşük bulunmuştur. Tinnitus grubunda 9 kHz ila 18 kHz arasında işitme eşikleri, kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. Tinnitus süresi ile SPT ve FPT skorları arasında anlamlı ilişki bulunmazken; TEÖ ile sağ SPT ve FPT (r=-0,852; r=-0,848) ve sol SPT ve FPT(-0,895, -0, 886) skorları arasında istatistiksel olarak anlamlı, negatif yönde çok güçlü ilişki saptanmıştır. Normal işiten tinnituslu bireyler, temporal işlemleme becerileri açısından değerlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Tinnitus is defined as the conscious perception of complex noise or tonal sounds in the absence of an external sound source. Neural structures are involved in auditory temporal processing of simple and complex stimuli. In this study, our aim is to evaluate auditory temporal sequencing skills with duration pattern test (DPT) and frequency pattern test (FPT) scores in individuals with subjective chronic tinnitus complaint with normal hearing and healthy controls without tinnitus complaint. 40 individuals with a diagnosis of chronic subjective tinnitus with a mean age of 32.17±8.0 years were included in the tinnitus group, and 40 healthy individuals with a mean age of 29.47±8.46 years were included in the control group. Audiological measurements, cognitive assessment and auditory temporal sequence processing tests were administered to all participants. The tinnitus group were performed psychoacoustic evaluation of tinnitus and a Tinnitus Handicap Inventory (THI). DPT and FPT scores in the tinnitus group were found to be statistically significantly lower in the right and left ears compared to the control group. Hearing thresholds between 9 kHz and 18 kHz in the tinnitus group were found to be statistically significantly higher than the control group. There was no significant correlation between DPT and FPT scores to tinnitus duration. There was a statistically significant and very strong negative correlation between THI and right DPT and FPT (r=-0,852; -0,848) and left DPT and FPT (r=-0,895; -0,886) scores. Individuals with normal hearing tinnitus should be evaluated for temporal processing skills.