Sağlık çalışanlarının Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) gönüllülüğü konusundaki arzu düzeylerinin belirlenmesi: Yalova ili örneği
Determination of the level of healthcare workers' desire to volunteer for the National Medical Rescue Team: The case of Yalova
- Tez No: 783605
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR SUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Public Administration, Healthcare Management
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE), afetlerde ve acil durumlarda medikal kurtarma ve acil sağlık hizmeti veren, hatalı ve gecikmiş kurtarmalara bağlı yaralanma ve can kayıplarını en aza indirebilme amacıyla oluşturulmuş bir organizasyondur. UMKE, gönüllülüğe dayalı katılımda bulunulan bir organizasyon olduğundan operasyonel gücünü bünyesindeki gönüllü sayısından almaktadır. Çalışmanın amacı; yüksek derecede deprem tehlikesi altında olan, heyelan, hidrometeorolojik afet ve endüstriyel kaza riskleri taşıyan Yalova ilinde görev yapan sağlık çalışanlarının UMKE gönüllülüğü konusundaki arzu düzeylerinin belirlenmesi ve gönüllülük arzusunu etkileyen faktörlerin neler olduğunun incelenmesidir. Araştırma, Yalova ili merkezindeki kamuya ait sağlık kurumlarında görev yapan 208 katılımcıyla 15.06.2022-15.09.2022 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Veriler, araştırma kapsamında oluşturulan“Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) Gönüllülüğü Arzu Düzeyi Anketi”kullanılarak elde edilip, analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel metotlar kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The National Medical Rescue Team (UMKE) is an organization that provides medical rescue and emergency health services in disasters and emergencies, with the aim of minimizing injuries and loss of life due to faulty and delayed rescues. Since UMKE is an organization with voluntary participation, it derives its operational power from the number of volunteers within its body. The aim of this study is to determine the level of healthcare workers' desire, working in Yalova, which is under the risk of earthquakes, landslides, hydro-meteorological disasters and industrial accidents, about volunteering for UMKE and to examine the factors affecting their desire to volunteer. The research was held between 15.06.2022 and 15.09.2022 with the participation of 208 healthcare workers working in public health institutions in Yalova. The data were obtained by using the“UMKE Volunteering Desire Level Questionnaire”created within the scope of the research and analyzed. Descriptive statistical methods were used in the evaluation of the data.