Sınıf öğretmenlerine göre okul müdürünün yönetim tarzı ile öğretmenin örgütsel bağlılığı arasındaki ilişki
The relationship between the school head's management style and the teacher's organizational commitment according to class teachers
  1. Tez No: 783660
  2. Yazar: GÜLCAN BEKEZ ESİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Örgütsel bağlılık birçok kurumda olduğu gibi okulda da son derece önemlidir. Öğretmenlerin başarılı bir performans gösterebilmesi, öğrencilerle yüksek motivasyonlu biçimde ilgilenebilmesi, örgütsel bağlılığın güçlü olması ile mümkün olabilmektedir. Okul müdürlerinin benimsediği ve sergilediği yönetim tarzı öğretmenlerin örgütsel bağlılık düzeyini de olumlu ya da olumsuz yönde etkilemektedir. Bu çalışmada sınıf öğretmenlerinin görüşlerine göre okul müdürlerinin yönetim tarzı ile öğretmenin örgütsel bağlılığı arasındaki ilişki araştırılmıştır. Araştırma ilişkisel tarama modelinde bir çalışmadır. Araştırmada Aydın ili Efeler ilçesindeki kamu ilkokullarında görev yapan 300 sınıf öğretmeni örnekleme alınmıştır. Araştırmada veri toplama araçları olarak“kişisel bilgi formu”yla birlikte“Algılanan Müdür Yönetim Tarzı Ölçeği”ve“Örgütsel Bağlılık Ölçeği”kullanılmıştır.“Algılanan Müdür Yönetim Tarzı Ölçeği”nin iç tutarlık katsayısı0.74,“Örgütsel Bağlılık Ölçeği”nin ise 0.73 olarak bulunmuştur.“Algılanan Müdür Yönetim Tarzı Ölçeği”ve“Örgütsel Bağlılık Ölçeği”nin verileri normal dağılım göstermediği için çözümlemede non-parametrik testlerden Mann-Whitney-U ve Kruskal Wallis Testleri kullanılmıştır. Araştırma verilerinden elde edilen bulgulara göre sınıf öğretmenleri, okul müdürlerinin“İşbirlikli Yönetim Tarzı”nı yüksek,“Otoriter Yönetim Tarzı”ve“İlgisiz Yönetim Tarzı”nı düşük,“Karşı Koyucu Yönetim Tarzı”nı ise çok düşük düzeyde gösterdiği görüşündedir. Sınıf öğretmenlerinin görüşlerine göre örgütsel bağlılığın orta, örgütsel bağlılığın alt boyutlarından ahlaki bağlılığın yüksek, çıkarcı bağlılığın orta ve zoraki bağlılığın çok düşük düzeyde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Okul müdürünün benimsediği yönetim tarzı ile öğretmenlerin bağlılık düzeyleri arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki tespit edilmiştir. Buna göre okul müdürünün“İşbirlikli yönetim tarzı”arttıkça“ahlaki bağlılık”artmakta,“zoraki bağlılık”azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
Organizational commitment is extremely important at school, as in many institutions. It is possible for teachers to show a successful performance, to deal with students in a highly motivated way, and to have strong organizational commitment. The management style adopted and exhibited by school principals also affects teacher's organizational commitment level positively or negatively. In this study, the relationship between school principal's management style and teacher's organizational commitment was investigated according to the opinions of classroom teachers. The research is a study in relational screening model. In the study, 300 classroom teachers working in public primary schools in Aydın province Efeler district were sampled.“Perceived Manager Management Style Scale”and“Organizational Loyalty Scale”were used as data collection tools in the study found. Since the data of the“Perceived Manager Management Style Scale”and the“Organizational Commitment Scale”did not show normal distribution, the Mann-Whitney-U and Kruskal Wallis Tests, which are non-parametric tests, were used in the analysis. According to the findings obtained from the research data, classroom teachers are of the opinion that school principals show“Collaborative Management Style”at a high level,“Authoritarian Management Style”and“Disinterested Management Style”at a low level, and“Responsive Management Style”at a very low level. According to the opinions of the classroom teachers, it was concluded that organizational commitment was moderate, moral commitment was high, self-seeking commitment was moderate, and forced commitment was very low. A significant and positive relationship was determined between the management style adopted by the school principal and the level of commitment of the teachers. Accordingly, as the school principal's“Collaborative management style”increases,“moral commitment”increases and“forced commitment”decreases.