Mobil konut ve mekan tasarımı bağlamında karavan
Caravan in the context of mobile housing and space design
- Tez No: 783708
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE TULUM OKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırmada, karavan yaşamına devinim ve mobil mekan tasarımı üzerinden yaklaşılmaktadır. Birinci bölümde; çalışmanın amacı, araştırma soruları, çalışmanın önemi ve kapsamına yer verilmiştir. İkini bölümde konut kavramı uluslararası bağlamda ve Türkiye de konut kavramı bağlamında incelenmiştir. Aynı bölümde konutta devinim konusu ele alınmıştır. Durağanlıktan devinime geçiş süreci ve bu bağlamda mobil konut- mikro konut kavramları, mobil konut tasarım ilkeleri, mobil konutta mekan ve kullanım alanları, karavanın tarihsel süreci, uluslar arası ve Türkiye de ki karavan tasarımları incelenmiştir. Üçüncü bölümde araştırma modeli ve verilerin toplanmasından bahsedilmiştir. Dördüncü bölümde araştırmaya konu olan vakalar ile görüşmeler paylaşılmıştır. Beşinci bölümde sonuçlar ve önerilere yer verilmiştir. Yapılan araştırmadaki amaç, mobil konut olarak karavanın incelenmesi ve mekanın kullanım alanında gelişen ihtiyaçları belirlemektir. Bu nedenle mekânsal organizasyonun etkinliği karavanın mobil bir konut ve ulaşım aracı olarak değerlendirilmektedir. Yaşanan Covid 19 pandemisi döneminde kullanıcıların karavan kullanımları, karavan tasarımlarının ve kullanım alanlarının yeterlilikleri irdelenmektedir. Bu nedenle 8 karavan kullanıcısına ulaşılmış olup örneklem grubuna yöneltilecek sorular oluşturulmuştur. Ardından 10 farklı karavan kullanıcısına yapılandırılmış görüşme formu uygulanmıştır. Edinilen veriler katılımcıların genelinin; yol arkadaşı olduğunu, ayrıca bir konuta sahip olduklarını, istihdam durumlarının genelde 10.000TL üzerinde olduğunu, geçmişte karavan deneyimlerinin bulunduğunu, mekânsal ihtiyaçlarının karşılandığını, gündelik gereksinimler için çeşitli çözümlere başvurulduğu, yanıt alınmayan bir ihtiyaç miktarının az olduğu, karavan yaşamı ve mekânsal tasarımın hala memnuniyet yarattığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research, caravan life is approached through motion and mobile space design. The aim is to examine the caravan as mobile housing and to determine the needs that develop in the usage area of the space. In the first part; The purpose of the study,the research questions, the importance and scope of the study are included. In the second part, the concept of housing is examined in the international context and in the contect of the concept of housing in Turkey. In the same section, the subject of motion in the house is discussed. The process of transition from stagnation to motion and in this contex, mobile housing- micro housing concepts, mobile housing design principles, space and usage areas in mobile housing, historical process of caravan , international and Turkish caravan design are exained. In the third chapter, the research model and data collention are mentioned. In he fourth chapter, interviews with the cases that ara the subject of the research are share. In the fifth chapter, conclusions and recommendations are given. For this reason, the efficiency of the spatial organization is evaluated as a mobile housing and transportation vehicle. During the Covid 19 pandemic period, the caravan use of the users, the qualifications of the caravan designs and usage areas are examined. For this reason, 8 caravan users were reached and questions to be directed to the sample group were formed. Then, a structured interview form was applied to 10 different caravan users. The data obtained are the general of the participants; They are a travel companion, they also own a house, their employment status is generally above 10.000 TL, they have caravan experiences in the past, their spatial needs are met, various solutions are applied for daily needs, the amount of unanswered need is low, the caravan life and spatial design still create satisfaction. detected.