Okul öncesi eğitim kurumuna devam eden çocukların duygusal zekâ düzeylerinin sosyal becerilerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between emotional intelligence levels and social skills of children going to pre-school education
  1. Tez No: 783710
  2. Yazar: AYBÜKE ÖKSÜZ COŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASUDE BALABAN DAĞAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırma okul öncesi öğrencilerinin duygusal zekâ düzeylerinin sosyal beceri düzeylerini ne derece etkilediğini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında öğrencilerin duygusal zekâ ve sosyal beceri düzeylerinin, doğum tarihi, cinsiyet, aylık gelir, kardeş sayısı, kaçıncı çocuk, anne eğitim durumu, baba eğitim durumu, öğretmenin yaşı, öğretmenin deneyimi, öğretmenin çalıştığı okul türü, semt ve yaşam indeksi değişkenleri açısından anlamlı derecede farklılaşıp farklılaşmadığı da incelenmiştir. Araştırmanın örneklem grubunu İstanbul ilinde okul öncesi eğitim kurumlarında çalışan öğretmenler tarafından doldurulan 589 öğrencinin verileri oluşturmaktadır. Araştırma genel tarama modellerinden, ilişkisel tarama modeli ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak evli bireylerin demografik bilgilerine ulaşmak amacıyla“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Ayrıca“Sullivan Öğretmenler için Çocukların Duygusal Zekâsını Değerlendirme Ölçeği”ve“Okul Öncesi Sosyal Beceri Değerlendirme Ölçeği”kullanılmıştır. Duygusal zekânın sosyal becerileri ne derece etkilediği belirlemek amacıyla regresyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine to what extent preschool students' emotional intelligence levels predict their social skill levels. Within the scope of the research, it was examined wether the emotional intelligence and social skill levels of the students differed significantly in terms of date of birth, gender, monthly income, number of siblings, number of children, mother's education level, father's education level, teacher's age, teacher's experience, type of school where the teacher works, district and life index. The sample group of the research consists of the data of 589 students filled by teachers working in pre-school education institutions in Istanbul. The research was carried out with the relational scanning model, one of the general scanning models.“Personal Information Form”was used as a data collection tool to reach the demographic information of married individuals. In addition,“Sullivan Teachers' Emotional Intelligence Assessment Scale for Children”and“Preschool Social Skills Assessment Scale”were used. Regression analysis was conducted to determine to what extent emotional intelligence predicts social skills.