Okul öncesi dönem çocuklarının sosyal beceri ve problem davranışları ile ebeveynlerinin duygusal zeka düzeyleri ve yaşam doyumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Research on the correlations between emotional questioning (EQ) level and life satisfactions of parents and problem behaviours and social skills of pre-school children
  1. Tez No: 461503
  2. Yazar: NUR AYLİN CANBOLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİDE ÖZBEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Araştırma okul öncesi eğitim kurumuna devam eden 48-72 aylık çocukların sosyal beceri ve problem davranışları ile ebeveynlerinin duygusal zeka düzeyleri ve yaşam doyumları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma ebeveynlerin duygusal zeka düzeylerinin ve yaşam doyumlarının, çocukların sosyal beceri ve problem davranışlarını ne derece etkilediğini saptamak açısından önem taşımaktadır. Araştırma genel tarama modellerinden ilişkisel tarama modelindedir. Araştırmada,“Genel Bilgi Formu”,“Sosyal Beceri Ölçeği”,“Problem Davranış Ölçeği”,“Schutte Duygusal Zeka Ölçeği”ve“Yaşam Doyumu Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini 2015-2016 eğitim-öğretim yılında Ankara ili Yenimahalle merkez ilçesinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı resmi ilkokulların anasınıflarına, bağımsız anaokullarına ve özel anaokullarına devam eden 48-72 aylık okul öncesi dönem çocukları ve bu çocukların anne-babaları oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini evrenden basit rastgele örnekleme yoluyla seçilen 332 çocuk ve bu çocukların ebeveynleri oluşturmaktadır. Araştırma sonucunda aşağıdaki bulgulara ulaşılmıştır. Çocukların“Sosyal Beceri Ölçeği”nden aldıkları puanlar, çocukların cinsiyeti, okul öncesi eğitim kurumunun türü, kardeş sayısı, annenin öğrenim durumu, babanın öğrenim durumu gibi değişkenlere göre farklılık göstermekte, doğum sırası, annenin yaşı ve babanın yaşı gibi değişkenlere göre farklılık göstermemektedir. Çocukların“Sosyal Beceri Ölçeği”nin toplamından aldıkları puanlar ile ebeveynlerin“Duygusal Zeka Ölçeği”nden aldıkları toplam puanlar arasında pozitif yönde anlamlı ilişki saptanmıştır. Çocukların“Sosyal Beceri Ölçeği”nden“ aldıkları puanlar ile ebeveynlerinin ”Yaşam Doyumu Ölçeği'nden“ aldıkları puanlar arasından anlamlı ilişki saptanmamıştır. Çocukların problem davranışları, çocukların cinsiyeti, okul öncesi eğitim kurumun türü, annenin öğrenim durumu, babanın öğrenim durumu gibi değişkenlere göre farklılık göstermekte, doğum sırası, kardeş sayısı, annenin yaşı, babanın yaşı gibi değişkenlere göre farklılık göstermemektedir. Çocukların ”Problem Davranış Ölçeği“nin toplamından aldıkları puanlar ile ebeveynlerin ”Duygusal Zeka Ölçeği“nden aldıkları puanlar arasında negatif yönde düşük düzeyde anlamlı ilişki saptanmıştır. Çocukların 'Problem Davranış' ölçeğinden aldıkları puanlar ile ebeveynlerinin ”Yaşam Doyumu“ ölçeğinden aldıkları puanlar arasında anlamlı ilişki saptanmamıştır. Ebeveynlerin yaşam doyumları ile duygusal zeka düzeyleri arasında pozitif yönde düşük düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Anne ve babaların ”Duygusal Zeka Ölçeği'nin“ tüm alt boyutlarından ve ölçeğin toplamından aldıkları puanlar arasında annelerin lehine anlamlı farklılık bulunduğu saptanmıştır. Anne ve babaların ”Yaşam Doyumu Ölçeği'nden" aldıkları puanlar arasında anlamlı farklılık saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
This research has targeted the interrelations between emotional questioning and life satisfactions of parents and social skills of pre-school children, who are 48-72 months old, attending to a pre-school education institution. This study has a crucial importance on defining how much the level of emotional questioning of parents and their life satisfactions effective on social skills of children and their problem behaviours. The research is in the model of coherent scanning which is one of the general scanning models. In this study,“General Information Form”,“Scale of Social Skill”,“Problem Behaviours Scale”,“Schutte Emotional Questioning Scale”, and“Life Satisfaction Scale”was applied. The universe of this research has been constituted by pre-school children (48-72 months old) who attend at public kindergartens affiliated to Ministry of National Education (MEB), independent kindergartens and private kindergartens and their parents who live in Yenimahalle central district of Ankara province during 2015-2016 academic year. The sample of the study consisted of 332 children selected by simple random sampling from the universe and the parents of these children. As a result of the research, the social skills of the children differ according to the variables such as gender of the children, the type of pre-school education institution, the number of siblings, education level of the mother, educational level of the father. However, it does not differ according to the variables such as the order of birth and the age of the parents. In addition, a positively observed correlation between the points which achieved by children's“Social Skill Scale”and the total points of parents' which achieved by“Emotional Questioning Scale”at the end of the research. There is no relationship has been correlated between the points achieved by children through“Social Skill Scale”and the points achieved by parents through“Life Satisfaction Scale”. The problem behaviors of children differ according to variables such as gender of the children, the type of pre-school education institution, education level of the mother and education level of the father. However, it does not differ according to variables such as the order of birth, the number of siblings, the age of the parents. A low level of negative meaningful correlation has been found between the scores of the children's“Problem Behaviour Scale”and the scores of the parents“Emotional Intelligence Scale.”There was no significant relationship between the scores of the chilren's“Problem Behaviour Scale”and the scores of the parents“Life Satisfaction Scale. A positive correlation has been observed between the life satisfactions of parents and their level of emotional intelligence. From the points of parents through all the sub dimensions of ”Emotional Intelligence Scale“ and the total points achieved from the scale, a meaningful difference on behalf of mothers has been recognised. No meaningful difference has been defined among the points achieved by mothers and fathers through ”Life Satisfaction Scale".