Bibliometric analysis of articles published in the field of materials planning and estimation of trends using growth models
Materyal planlama alanında yayınlanan makalelerin biblyometrik analizi ve büyüme modelleri ile eğilim tahmini
  1. Tez No: 783779
  2. Yazar: EZGİ SİLYANAKİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SERMET ANAGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada MRP, SAP ve ERP anahtar kelimeleri için bibliyografik veri tabanları yardımı ile metin madenciliği uygulaması olan VOSviewer programından alınan verilerin istatiksel analizi yapılmıştır. Bu kapsamında çalışmada öncelikle, Kurumsal Kaynak Planlaması kavramı, gelişimi, kurumsal kaynak planlaması yazılımının özellikleri, avantajları, işletme performansına etkileri, ERP uygulamaları, ERP yazılımları, Teknik özellikleri, fonksiyonel özellikleri, kullanım amaçları, SAP tarihçesi, SAP kullanım amaçları, ürünleri, SAP modülleri ve entegrasyonu ele alınmıştır. Çalışmada daha sonrasında metin madenciliği hakkında bilgiler verilmiş, Vosvierwer uygulaması ve kullanımı hakkında bilgiler aktarılmıştır. Son olarak konu kapsamında yapılan çalışmalar ve literatür Gompertz büyüme eğrisi ile Pearl büyüme eğrisi ile desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, statistical analysis of the data obtained from the VOSviewer program, which is a text mining application, was carried out with the help of bibliographic databases for the keywords MRP, ERP and SAP. In this context, first of all, the concept of Enterprise Resource Planning, its development, the features of enterprise resource planning software, its advantages, its effects on business performance, ERP applications, ERP software, technical specifications, functional features, purposes of use, SAP history, SAP usage purposes, products, SAP modules. and its integration. In the study, information about text mining was given, and information about VOSviewer application and usage was given. Finally, the literature was supported by the studies carried out within the scope of the subject with Gompertz growth curve and Pearl logistic growth curve.