Futbolcularda hamstring esnekliğinin şut performansı, hız ve çeviklik çabukluk üzerine etkisi
The effect of hamstring flexibility on shooting performance, speed and agility quickness in soccer players
- Tez No: 783789
- Danışmanlar: PROF. DR. BERGÜN MERİÇ BİNGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmanın amacı, futbolcularda hamstring esnekliğinin şut performansı ve hız çeviklik çabukluk üzerine etkisini incelemektir. Yapılan çalışmada Kullar Spor Kulübü futbol takımında yer alan, U14 – U15 yaş grubundaki toplam 31 gönüllü futbolcu (yaş: 15,74 ± 2,17), (boy: 171,4cm ± 6,50), (kütle: 62,93kg ± 7,80), (VKİ: 21,35 ± 1,79) dahil edilmiştir. Çalışmamızda uygulanan testler 30m sprint testi ile Hız, İllinois testi ile Çeviklik, 10m testi ile Çabukluk, Passive Leg Raise testi ile Hamstring Esnekliği ve penaltı vuruşundan Şut hızı ölçülmüştür. Elde edilen veriler, SPSS 25.0 program ile analiz edilmiştir. Verilerin normal dağılımı ve varyansların homojenliği, Kolmogorov-Smirnov testi ile belirlenmiştir. Veriler normal dağılıma uygunluk göstermediği için Spearman korelasyon testi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan Futbolcuların, Passive Leg Raise ile 10m çabukluk, 30m sprint ve İllinois testleri arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır(p>0.05). PSLR ve Şut hızıları arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur (r=,386*), (p=,032). Yapılan regresyon analiz modeline göre futbolcuların PSLR ölçümleri alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of hamstring flexibility on shooting performance and speed agility quickness in football players. In the study, a total of 31 volunteer football players in the U14 – U15 age group (age: 15.74 ± 2.17), (height: 171.4cm ± 6.50), (mass: 62.93kg ±), included in the Kullar Sports Club football team 7.80), (BMI: 21.35 ± 1.79). The tests applied in our study were Speed with the 30m sprint test, Agility with the Illinois test, Quickness with the 10m test, Hamstring Flexibility with the Passive Leg Raise test and Shooting speed from the penalty kick. The normal distribution of the data and the homogeneity of the variances were determined by the Kolmogorov-Smirnov test. Spearman correlation test was used because the data did not conform to the normal distribution. No significant correlation was found between Passive Leg Raise and 10m quickness, 30m sprint and Illinois tests of the football players participating in the research (p>0.05). A significant positive correlation was found between PSLR and shooting speeds (r=.386*), (p=.032). According to the regression analysis model, the PSLR measurements of the football players were taken.