E-demokrasi uygulaması olarak katılımcı bütçeleme: 'Komşu Meclisi' modeli
Participatory budgeting as an e-democracy practice: The 'Neighborhood Council' model
  1. Tez No: 783816
  2. Yazar: ATAHAN TAŞKIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ALPTEKİN DURU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmanın amacı, katılımcı bütçeleme uygulamalarında yeni katılım araçlarının kullanılması aracılığıyla yerel yönetim düzeyinde güçlü bir e-demokrasi oluşturulabilmesi için nasıl bir yol izleneceğinin tespit edilmesidir. Çalışmanın temel araştırma sorusu ise“Yerel düzeyde e-katılım uygulaması olarak karşımıza çıkan e-katılımcı bütçelemenin, katılımcı demokrasinin güçlendirilmesi yolunda karşılaştığı engeller ve bu engellerin aşılmasında kullanılabilecek yöntemler nelerdir?”şeklinde belirlenmiştir. Buna bağlı olarak, çalışmada Antalya Muratpaşa Belediyesi'nin faaliyete geçirdiği“Komşu Meclisi”adlı Türkiye'nin ilk e-katılımcı bütçeleme projesi temel alınmıştır. Doküman analizi yöntemine başvurularak Komşu Meclisi uygulamasının internet sitesi analiz edilmiş, platformun hangi fonksiyonlara sahip olduğu ve sürecin nasıl işlediği öğrenilmeye ve anlaşılmaya çalışılmıştır. Ayrıca uygulamanın işleyişinde karşılaşılan engelleri belirlemek ve uygulamanın geliştirilmesi açısından gereklilikleri saptamak adına projenin uygulayıcıları olan Muratpaşa Belediyesi çalışanları ile yarı-yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşmelerden elde edilen bulgular betimsel analiz yöntemi uygulanarak analiz edilmiştir. Çalışmanın sonucunda, Komşu Meclisi uygulaması katılımcı bütçelemenin dünyadaki diğer örnekleriyle de karşılaştırılarak yorumlanmış ve uygulamaya ilişkin getirilen öneriler üzerinden Türkiye'de hem çevrimiçi hem de fiziksel olarak uygulanabilecek hibrit bir katılımcı bütçeleme modeline ulaşılmıştır. Bu kapsamda, önerilerin ve projelerin yüz yüze toplantılarda/buluşmalarda birlikte tartışılarak hazırlanması ve ondan sonraki aşamalarda bilgi ve iletişim teknolojilerinden daha yoğun bir şekilde yararlanılmasının uygulamayı daha iyi hale getireceği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca, çok paydaşlı bir organizasyonel yapının kurulmasına yönelik fikirler üretilerek oydaşmacı bir katılımcı bütçeleme tasarlanmaya çalışılmıştır. Çalışmanın önemi ise, yerel demokrasinin sağlanmasında geleneksel katılım yolları üzerine yoğunlaşmış alanyazına, yenilikçi bir katılım yolu olarak çevrimiçi katılımcı bütçelemenin taşıdığı potansiyeli kazandırmayı amaçlamasından ve yerel demokrasiyi güçlendirmek adına Türkiye özeğinde uygulanabilecek bir katılımcı bütçeleme modeli sunmasından gelmektedir. Dünyadaki önemli kentlerin yaklaşık son 10 yıldır uygulamaya başladığı hibrit katılımcı bütçeleme uygulamalarının akademik çalışmalara henüz yeni yeni yansıdığı düşünüldüğünde, bu çalışmanın gelecekteki araştırmacılara ve konuya ilişkin gerçekleştirilecek projelere rehberlik etmesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The main goal in this research is to identify how we can create powerful e-democracy at the local government using latest participation tools in participatory budget implemantions. For the purpose of this study we decided to this question: What are the obstacles that e-participatory budgeting, which appears as an e-participation application at the local level, faces in the way of strengthening participatory democracy and what are the methods that can be used to overcome these obstacles? Whereas, the study is based on Turkey's first e-participatory budgeting project called“Komşu Meclisi”, which was launched by Antalya Muratpaşa Municipality. Using the document analysis method, the website of the Komşu Meclisi implemantions was analyzed, and it was tried to learn and understand what functions the platform has and how the process works. In addition, semi-structured interviews were held with the employees of Muratpaşa Municipality, who are the implementers of the project, in order to identify the obstacles encountered in the operation of the application and to determine the requirements for the development of the application. The findings obtained from the interviews were analyzed by applying the descriptive analysis method. As a result of the study, the Komşu Meclisi implemantion was interpreted by comparing it with other examples of participatory budgeting in the world, and a hybrid participatory budgeting model that could be applied both online and physically in Turkey was reached through the suggestions regarding the application. In this context, it has been concluded that the preparation of the proposals and projects by discussing them in face-to-face meetings and the more intensive use of information and communication technologies in the following stages will improve the practice. In addition, ideas for the establishment of a multi-stakeholder organizational structure were produced and a consensus participatory budgeting was tried to be designed. The most important contribution of the study is that it aims to bring the potential of online participatory budgeting as an innovative way of participation to the literature focused on traditional ways of participation in ensuring local democracy, and to present a participatory budgeting model that can be applied in Turkey in order to strengthen local democracy. Considering that hybrid participatory budgeting implemantions, which have been used by important cities in the world for the last 10 years, have only recently been reflected in academic studies, this study is expected to guide future researchers and projects to be carried out on the subject.