İstihdam edilebilirlikte soft becerilerin önemi Antalya örneği
Importance of soft skills in employability: Antalya example
- Tez No: 783830
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR URHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Soft beceriler (Soft skills); insanın yaradılışı itibariyle sahip olduğu, ancak geliştirilmediği, üzerinde uygulama yapılmadığı sürece ortaya çıkmayan, teknik beceriler (Hard skills)'i tamamlayan beceriler olarak tanımlanmaktadır. İş dünyası; teknolojinin gelişmesiyle birlikte artan rekabet ortamında, soft becerilerini geliştirmiş çalışanlara ihtiyaç duymaktadır. Çalışma ortamında işin benzerlerinden ayrılması, öne çıkması aşamasında teknik becerilerin yeterli olmadığı görülmektedir. Stres-zaman yönetimi, problem çözme, yaratıcılık becerilerini geliştirmiş bir çalışan; işlerin planlandığı gibi gitmediği durumlarda yaşanan krizi, fırsata çevirebilmektedir. Takım çalışması, duygusal zekâ, liderlik becerileri; işletmelerin iç ve dış çevreleriyle olan ilişkilerini kuvvetlendirmektedir. Esneklik/uyum, etkili sunum becerilerine sahip olmayan; bulunduğu ortama uyum sağlamakta ve emeğini gerektiği şekilde sergilemekte zorlanan çalışanlar işletmeler tarafından tercih edilmemektedirler. 21. yy. iş dünyasında; iş ahlakı ve etkili iletişim becerisi, bir çalışanın sahip olmak zorunda olduğu becerilerdendir. İşverenlerin günümüz rekabet koşullarına, dürüst olmayan, kendisini ifade edemeyen, müşterisinin ne istediğini anlamayan çalışanlarla ayak uydurması imkânsız hale gelmiştir. Bu çalışma kapsamında; işveren ve yöneticilerden oluşan 46 katılımcı ile yapılan görüşmelerde, işveren ve yöneticilere istihdam edecekleri kişilerde aradıkları temel ölçütleri belirlemeye yönelik sorular sorulmuştur. Analiz sonuçlarına göre; işveren ve yöneticilerin, istihdam edecekleri kişilerde aradıkları temel ölçütlerin %26'sının teknik, %74'ünün ise soft becerileri içerdiği tespit edilmiştir. İşveren ve yöneticilerin istihdam edecekleri kişilerde aradıkları temel ölçütlerin; etkili iletişim, iş ahlakı gibi soft beceriler olduğu görülmektedir. Akdeniz Üniversitesinde eğitim gören 470 son sınıf öğrencisi ile yapılan anket görüşmelerinde; öğrencilerin sahip oldukları beceri düzeyi faktörleri, Faktör analizi ile ortaya çıkarılmıştır. Beceri düzeyi faktörleri; Etkili iletişim becerisi, Mesleki yeterlilik, Öz yeterlilik ve Duygusal zekâdır. Öğrencilerin; en fazla etkili iletişim, en az duygusal zekâ ve orta düzeyde de mesleki yeterlilik becerisine sahip oldukları görülmektedir. Öğrencilerin cinsiyetlerine göre; beceri düzeylerinin farklılaştığı (p0.05) tespit edilmiştir. Öğrencilerin anne eğitim durumlarının yükseldikçe, mesleki yeterlilik düzeylerinin de yükseldiği (p0.05) görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Soft skills are defined as human beings' skills as of their creation but do not arise unless they are developed and practiced, complementing hard skills. In an increasingly competitive environment with the development of technology, the business world needs employees who have developed their soft skills. In the working environment, it is seen that more than hard (technical) skills are required to separate the work from its counterparts and come to the forefront. Employees who have developed stress and time management, problem-solving, and creativity skills, can turn the crisis into an opportunity in cases where things do not go as planned, Teamwork, emotional intelligence, and leadership skills; strengthen the relations of enterprises with their internal and external environments. Flexibility/adaptation, lack of practical presentation skills; employees who need help adapting to the environment and exhibiting their efforts as required are not preferred by enterprises. It has become impossible for employers to keep up with today's competitive conditions with employees who are dishonest, unable to express themselves, and do not understand what their customers want. Within the scope of this study, in interviews with 46 employers and managers, Employers and managers were asked questions to determine the essential criteria they look for in the people they will employ. According to the analysis, 26% of the essential criteria employers and managers look for in the people they will employ include technical skills and 74% soft skills. It is seen that the essential criteria that employers and managers look for in the people they will employ are soft skills such as effective communication and business ethics. In the survey interviews conducted with 470 senior students studying at Akdeniz University; The skill level factors of the students were revealed by factor analysis. Skill level factors are; Effective communication skills, Professional competence, Self-efficacy, and Emotional intelligence. The survey reveals that; students have the most effective communication, the least emotional intelligence, and a medium level of professional competence. It can be understood that skill levels differed (p0.05) depending on their educational fields. Other important consequences of the survey are; the level of professional competence of the students increased (p0.05) depending on their fathers' education level.