Zenith pass problem in air-to-air missiles with nod-over- roll gimbal
Yuvarlanma-yandönme yerleşimli havadan havaya füze arayicilarinda kutup geçişi sorununun incelenmesi
  1. Tez No: 783857
  2. Yazar: KUTLU DEMİR KANDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YİĞİT YAZICIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Yuvarlanma-yandönme yerleşimi; otomatik hedef takip ve işaretleme sistemlerdine, hacimsel avantajı ve sadeliği sebebiyle tercih edilen bir kardan yapısıdır. Ancak görev uzayının tam ortasında, yuvarlanma ve yandönme eksenlerinin kesiştiği noktada kinematik tekillik bulunmaktadır ve bu nokta yakınlarındaki hareketleri kutup geçiş problemine maruz kalmaktadır. Hedef takip sisteminin işlevini yerine getirebilmesi için, kutup geçiş probleminin gerçek zamanlı olarak çözülmesi gerekmektedir. Bu tez, kutup geçiş problemini bir havadan havaya arayıcı başlık tasarımı bakış açısıyla ele almaktadır. Kestirimci tabanlı, yenilikçi bir kutup geçişi kontrol algoritması ve benzetim ortamı geliştirilmiştir. Önerilen algoritmanın başarımı, literatürdeki hazır algoritmalarla kıyaslamalı olarak gerçekleştirilen bir dizi eşleşme senaryosu testiyle doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nod-over-Roll is a commonly used gimbal configuration in automatic target tracking and pointing systems due to its simplicity and volumetric advantage. Yet, it suffers from an inherent kinematic singularity problem right at the center of its task space, where roll axis and pointing vectors coincide. This phenomenon is called zenith pass problem and has to be solved in real time for a proper tracking performance. This thesis focuses on the zenith pass problem from an air-to-air missile seeker perspective. An estimator-based novel algorithm and a simulation environment has been developed. The performance of the proposed algorithm has been verified by a series of engagement scenario tests performed in comparison with available zenith-pass algorithms in the literature.