Başucu noktası gözlemleriyle atmosferik görüş ölçümü
Atmospheric seeing measurements by zenith observations
- Tez No: 608263
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR BAŞTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bir gök cisminden gelen ışığın dalga cephesinin Dünya atmosferinden geçerken uğradığı bozulmaların hepsi atmosferik görüş kalitesini belirlemektedir. Atmosferik görüş kalitesinin ölçülmesi, sadece gözlemevlerinin yer seçiminde değil, gözlemevleri kurulduktan sonra alınan gözlem verilerinin bilimsel kalitesinin değerlendirilmesinde de büyük öneme sahiptir. Astrometri ya da spektrometri gibi yüksek hassasiyet gerektiren gözlemlerde atmosferik görüş kalitesinin ölçülmesi elzemdir. Bu çalışmada 90 mm açıklığa sahip bir teleskop ve saniyede 30 kare görüntü alabilen bir CCD kamera kullanılarak başucu noktası ve Kutup Yıldızı gözlemi yapılarak atmosferik görüş değeri ölçülmüş, sonuçlar eş zamanlı ölçüm yapan ve TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi'nde yer alan görüş ölçüm cihazı ile karşılaştırılmıştır. Başucu noktası gözleminden elde edilen ölçümler, atmosferik görüş ölçüm cihazı verileriyle 0.68, Kutup Yıldızı gözlemi ile yapılan ölçümler ise 0.86 korelasyon göstermektedir.
Özet (Çeviri)
All of the distortions of wave front of light from a celestial body as it passes through the Earth's atmosphere determine the quality of atmospheric seeing. Measuring the quality of astronomical seeing is of great importance not only in the selection of location of the observatories but also in the evaluation of the scientific quality of the observation data obtained after the establishment of the observatories. Measurement of astronomical seeing quality is essential for high sensitivity observations such as astrometry or spectrometry. In this study, a telescope with a 90mm aperture and a CCD camera that can take 30 frames per second are used for the zenith and Pole Star observations, and measure the astronomical seeing. The results were compared with the seeing monitor at the National Observatory of TÜBİTAK. Measurements obtained from Zenith observation correlate with 0.68 and Polar Star observation correlate with the seeing monitor data 0.86.