Dönüşümcü liderliğin yenilikçi iş davranışı üzerine etkisinde yenilikçi örgüt kültürünün aracı etkisi: Lojistik sektöründe bir uygulama
The mediating effect of innovative organizational culture on the effect of transformational leadership on innovative business behavior: An application in the logistics industry
- Tez No: 783892
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİHRİBAN CİNDİLOĞLU DEMİRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dış Ticaret ve Tedarik Zinciri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu çalışmada dönüşümcü liderliğin, yenilikçi örgüt kültürü ve yenilikçi iş davranışına yönelik etkisi incelenmiş, yenilikçi örgüt kültürünün bu etki üzerinde aracılık rolüne sahip olup olmadığı tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırmanın verileri, lojistik sektörüne katkı sağlaması amacıyla Ankara'da lojistik üssünde faaliyetlerine devam eden farklı işletmelerin 407 çalışanından elde edilmiştir. Araştırma verilerinin analizinde yapısal eşitlik modeli oluşturularak, korelasyon, basit doğrusal regresyon, bootsrap ve Sobel test yöntemi analizleri ile değişkenler arası ilişkiler incelenmiştir. Araştırmada öngörüldüğü üzere dönüşümcü liderliğin ve dönüşümcü liderliğin alt boyutlarını oluşturan idealleştirilmiş etki, ilham verici motivasyon, entelektüel teşvik ve bireyselleştirilmiş etki alt boyutlarının yenilikçi örgüt kültürünü ve yenilikçi iş davranışını pozitif; yenilikçi örgüt kültürünün yenilikçi iş davranışını anlamlı ve pozitif bir şekilde etkilediği tespit edilmiştir. Yenilikçi örgüt kültürünün ise, dönüşümcü liderlik ile yenilikçi iş davranışı arasında tam aracılık rolüne sahip olduğu tespit edilmiştir. Araştırma kapsamında ek olarak katılımcıların cinsiyet, yaş, eğitim durumları, çalışma süreleri ve bulundukları pozisyona yönelik dönüşümcü liderlik, yenilikçi örgüt kültürü ve yenilikçi iş davranış algılarındaki etkileri araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlarda katılımcıların eğitim durumları ve bulundukları pozisyonların dönüşümcü liderlik algılarına etki ettiği, yenilikçi örgüt kültürü ve yenilikçi iş davranış algılarına ise herhangi bir unsurun etki etmediği görülmüştür. Yapılan analizler sonucunda araştırma kapsamında oluşturulan tüm hipotezlerin doğrulandığı görülürken, elde edilen sonuçların hem literatüre hem de lojistik sektörüne katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of transformational leadership on innovative organizational culture and innovative work behavior has been examined, and it has been tried to determine whether the innovative organizational culture has a mediating role in this effect plane. The data of the research were obtained from 407 employees of different businesses that continue their activities in the logistics base in Ankara in order to contribute to the logistics sector. Structural equation model was created in the analysis of the research data, and the relations between the variables were examined, which is the correlation, simple linear regression, bootsrap and Sobel test method. As predicted in the research, the idealized influence, inspiring motivation, intellectual encouragement and individualized influence sub-dimensions that make up the transformational leadership and transformational leadership sub-dimensions affect the innovative organizational culture and innovative work behavior in a meaningful and positive way. In addition, it has been determined that innovative organizational culture affects innovative work behavior in a meaningful and positive way. Innovative organizational culture, on the other hand, has been found to have a full mediating role between transformational leadership and innovative work behavior. In addition, the effects of gender, age, educational status, working hours and transformational leadership, innovative organizational culture and innovative work behavior perceptions of the participants were investigated within the scope of the research. According to the results obtained, it was seen that the educational status and positions of the participants affected their perceptions of transformational leadership, while no factor affected their innovative organizational culture and innovative business behavior perceptions. As a result of the analyzes made, it is observed that all the hypotheses formed within the scope of the research are confirmed, and it is thought that the results obtained will contribute to both the literature and the logistics sector.