Implementation of earned value concept in Turkish construction industry
Kazanılmış değer kavramının Türk inşaat sektöründe uygulanması
- Tez No: 78397
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNA BERKÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Mimar Sinan Üniveristesi“Yapım Proje Yönetimi”yüksek lisans programı kapsamında Balca Artun tarafından hazırlanan tezin konusu,“Kazanılmış Değer Kavramı'nın Türk İnşaat Sektöründe Uygulanması”olarak seçilmiştir. Tez 5 ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm olan Giriş'te, neden kazanılmış değer kavramının tez konusu olarak seçildiği, bu kavramının nasıl ve nerede ortaya çıktığı kısaca belirtilmiştir. Problem soru cümleleri halinde ortaya konmuştur. Daha önce bu konu üzerinde yurt içinde ve yurt dışında yapılmış çalışmalar belirlenip tezde sunulmuştur. Tezin amaçlan, kapsamı ve sınırlan belirtilmiştir. Tezin ikinci bölümünde, kazanılmış değer kavramının ne olduğu anlatılmıştır. Bu bölümde, kavram detaylı bir şekilde açıklanmış, kavram ile ilgili tanımlar yapılmış, terimlerin anlamlan belirtilmiş, kavramın gelişimi sunulmuş, bir gerçek bir de hayali iki örnek ile kazanılmış değer kavramının inşaat sektöründe nasıl uygulandığı gösterilmiş ve son olarak da kazanılmış değer kavramı ile ilgili bilgisayar programlarına değinilmiştir. Tezin üçüncü bölümü olan araştırma yönteminde, tez boyunca yapılan eylemler aktivite, iş, operasyon ve yöntem bölümlerine ayrılarak anlatılmıştır. Tezin dördüncü bölümünde, İstanbul' un ileri gelen 15 inşâat firmasında yapılan anketin sonuçlan ve bulgulan grafikler halinde karşılaştırmalı olarak sunulmuş ve yazılarla açıklanmıştır. Tezin beşinci ve son bölümünde ise, anketin sonuçlan ve bulgulan değerlendirilerek kazanılmış değer kavramının neden Türk inşaat sektöründe yaygın olarak kullanılamadığı açıklanmış ve bu kavramın uygulanabilmesi için atılması gereken adımlar önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY“Implementation of Earned Value in Turkish Construction Industry”is selected as the thesis topic of Balca Artun attending "Construction Project Managemenf program at Mimar Sinan University. The thesis consists of 5 parts, the first part of which is the introduction. This part starts with the background of the problem. Here, why earned value is selected as the topic of the thesis, how and where earned value has emerged are explained. In the statement of the problem section, the problem is defined as questions. In the previous studies relating to the thesis topic section, previous studies in Turkey and abroad are searched and the ones on earned value concept are indicated. In the objectives of the thesis section, each objective that must be accomplished is expressed. In the scope and limitations section, to what extent the earned value concept is searched and examined is indicated. The second part of the thesis deals with the earned value concept. Here the concept is explained with details, definitions are made, evolution of the concept is presented, one imaginary case and one real case where earned value is implemented in the construction industry are given as examples and lastly earned value softwares are refered to. In the third part of the thesis, research methodology is described as activity, task, operation and method. Each step taken during the preparation of the thesis is indicated. In the fourth part of the thesis, results and findings of the survey are presented. This survey has been conducted among 15 leading Turkish construction companies whose headquarters are in İstanbul. The results are given as charts and texts explaining the charts. The findings are summarized as items. The fifth part of the thesis is the conclusion. Here the results and findings of the survey are evaluated, why earned value is not commonly implemented is explained and the major steps that must be taken for the proper implementation of earned value are indicated.