Betonarme önüretimli cephe panellerinin tünel kalıp teknolojilerinde uygulanabilirliği hakkında bir araştırma
- Tez No: 78398
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSELEN AYAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
ÖZET: Bu çalışmada, betonarme önüretimli cephe panellerinin tünel kalıplı yapım teknolojilerinde uygulanabilirliği araştırılmıştır. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, konunun önemi, amacı ve çalışmanın alanı belirlenmiştir. İkinci bölümde, öncelikle dış duvar özellikleri ve beton esaslı önüretim ele alınmış, daha sonra betonarme ön üretimli cephe panelleri taşıyıcılık, uygulandıkları strüktür türleri, konumsal özellikleri, kuruluş özellikleri ve bağlantı özellikleri açısından incelenmiştir. Ayrıca söz konusu panellerin boyut ve biçimlerine yön veren teknolojik ve çevresel etmenlerden de bölüm sonunda bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde, tünel kalıp teknolojisinin betonarme ön üretimli cephe panelleri için getirdiği olanak ve kısıtlamalar üzerinde durulmuştur. Özellikle son 10 yılda İstanbul ve çevresinde projelendirilen çeşitli toplu konut binaları ise örnek olarak incelenmiştir. Dördüncü ve son bölümde, ikinci bölümde incelen betonarme önüretimli cephe panellerinin rasyonel olarak kullanılmasına olanak tanıyacak özellikler belirlenerek, tünel kalıp teknolojisinin sözkonusu paneller için getirdiği olanak ve kısıtlamalar sonuç olarak sunulmuştur. Çalışmanın sonunda, elde edilen sonuçlar doğrultusunda tasarımcı ve cephe paneli üreten firmalara uygulamalarda karşılaşılan sorunların çözümü için çeşitli öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT: This study is about use of reinforced precast wall panels in tunnel form work technologies. The research is build up in four sections: The first section is about the importance, the aim and field of the subject. In the second section the priority is given to the characteristic of exterior walls and concrete precast, after that reinforced concrete precast wall panels are examined for carrying, structure types they are used in, the positioning types, construction layer characteristics and connection properties. Also the technological and environmental effect to the dimensions and shapes of these panels are mentioned at the end of this section. In the third section, possibilities and restrictions of tunnel formwork technologies on reinforced concrete wall panels are mentioned. Housing estates build in the last ten years in and around Istanbul are studied especially as examples. In the fourth section the properties to use the reinforced concrete wall panels studied in section two in a rational way are determined, possibilities and restrictions of tunnel formwork technologies on these panels are given as conclusion. At the end of this study, suggestions are given for designers and suppliers of wall panels about problem solvings in construction according to the results.