Ağrı bilgisi ve tutumları ölçeğinin Türkçe versiyonunun güvenilirliği ve geçerliliği
Reliability and validity of the Turkish version of the pain knowledge and attitudes questionnaire
- Tez No: 783989
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKİM ÇITAK KARAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Knowledge and Attitudes of Pain (KNAP) anketini standardize bir metodoloji kullanarak Türkçeye (Ağrı Bilgisi ve Tutumları Ölçeği: ABTÖ) çevirmek, kültürel adaptasyonunu yapmak, çeşitli psikometrik özelliklerini incelemek ve ABTÖ kullanılarak öğrencilerin muskuloskeletal ağrıya yönelik bilgi düzeylerini ve tutumlarını incelemektir. Standart çeviri prosedürleri kullanılarak hazırlanan ABTÖ anlaşılırlık ve içerik geçerliliği açısından pilot çalışma ile test edilmiştir (n=20). İki farklı üniversitenin Fizyoterapi ve Rehabilitasyonu Bölümlerinin 2-3-4. sınıflarında okuyan 160 gönüllü öğrencinin (ortalama yaş=21.68±1.71 yıl) fiziksel, sosyodemografik, akademik ve ısrarlı/inatçı ağrıyla ilişkili özellikleri kaydedilmiştir. ABTÖ'nün yapı geçerliliğini incelemek amacıyla bu anketin yanı sıra Fizyoterapistlerin Bel Ağrısı ile ilgili İnanç ve Tutumları Anketi (PABS-PT-TR) ile Sağlık Profesyonellerinin Bozukluk ve Ağrı İlişkisi Ölçeği (HC-PAIRS-TR) öğrencilere uygulanmıştır. Öğrenciler test- tekrar test güvenilirliğini ölçmek için ABTÖ'yü iki hafta sonra tekrar doldurmuşlardır. ABTÖ'nün anlaşılırlığı ortalama 0.89, içerik geçerliliği de 0.91 olarak hesaplanmıştır. ABTÖ'nün genel iç tutarlılığı yüksek (Cronbach α=0.816) bulunmuş olup madde- toplam korelasyonları 0.047-0.545 arasında değerler almıştır. ABTÖ Ağrı Fizyolojisi (ABTÖ-AF) (Cronbach α=0.73) ve ABTÖ Ağrı Tedavisi (ABTÖ-AT) (Cronbach α=0.78) alt ölçekleri orta iç tutarlılıkta bulunmuştur. Madde-toplam korelasyonları ise sırayla 0.047-0.521 ve 0.281-0.545 olarak saptanmıştır. ABTÖ'nün ve alt ölçeklerinin test-tekrar test güvenilirliklerinin de orta düzeyde (sırasıyla r=0.511, 0.475, 0.474) olduğu görülmüştür. ABTÖ toplam ve alt ölçek puanlarının HC-PAIRS ve PABS-PT puanları arasında zayıf-orta ilişki bulunmuş olması (r=0.158-0.359) ölçeğin yapı geçerliliğinin olduğunu göstermiştir. ABTÖ'nün fizyoterapi ve rehabilitasyon öğrencilerinin muskuloskeletal ağrıya yönelik bilgi düzeylerini ve tutumlarını ölçmede kullanılabilecek güvenilir ve geçerli bir ölçek olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim is to translate the Knowledge and Attitudes of Pain (KNAP) questionnaire into Turkish using a standardized methodology, to make its (ABTÖ) cultural adaptation, to examine various psychometric properties, and to examine students' knowledge levels and attitudes towards musculoskeletal pain using ABTÖ. The translated ABTÖ was tested in a pilot study for intelligibility and content validity (n=20). The physical, sociodemographic, academic, and persistent/persistent pain- related characteristics of 160 volunteer students (mean age=21.68±1.71 years) studying in the 2-3-4 classes of the Physiotherapy and Rehabilitation Departments of two different universities were recorded. Additionally this questionnaire, the Pain Attitudes and Beliefs Scale and the Health Professionals' Disorder and Pain Relation Scale were administered to the students in order to examine the construct validity of the ABTÖ. To measure test-retest reliability, the students completed the ABTÖ again two weeks later. The intelligibility of the ABTÖ was calculated as 0.89 on average, and the content validity was calculated as 0.91. The general internal consistency of the ABTO was found to be high. The ABTÖ Pain Physiology and ABTÖ Pain Management subscales were found to have moderate internal consistency. Test-retest reliability of the ABTÖ and its subscales were also found to be moderate. The weak-moderate correlation between ABTO total and subscale scores and the questionnaire scores for construct validity showed that the scale had construct validity. It has been concluded that ABTO is a reliable and valid scale that can be used to measure the knowledge and attitudes of physiotherapy and rehabilitation students towards musculoskeletal pain.