Marine hindi göğüs eti üretiminde farklı oleoresinlerin kullanımının ürünün bazı kalite özellikleri üzerine etkisi
The effects of utilization of different oleoresins on some quality characteristics of marinated turkey breast meat
  1. Tez No: 784007
  2. Yazar: HAMİDE BABAARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMRAN ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma ile marine hindi göğüs eti üretiminde %0.5 ve %1 oranlarında sarımsak (0.5SA, 1SA), kimyon (0.5KİM, 1KİM) ve muskat (0.5MUS, 1MUS) oleoresinleri kullanımının ürünün bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri üzerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla oleoresin kullanılan grupların ve Kontrol grubunun (oleoresin kullanılmayan grup) üretimi için hindi göğüs etleri +4°C'de 12 sa marine edilmiş ve buzdolabı koşullarında depolamanın 0., 3., 5., 7. ve 10.günlerinde tüm grupların pH, titrasyon asitliği (TA), su aktivitesi (aw), renk (CIE L*a*b*), tiyobarbitürik asit (TBA), pişirme kaybı (PK) ve peroksit değerleri belirlenmiştir. Ayrıca marine edilen hindi göğüs etlerinin duyusal özellikleri ve genel bileşimi (nem, yağ, protein, kül, tuz) belirlenmiştir. Marine hindi göğüs etlerinin duyusal değerlendirmesinde tat, koku, acılık hissi ve renk özellikleri açısından gruplar arasındaki farkın istatistiki açıdan önemsiz olduğu belirlenmiştir (p>0.05). Genel beğeni ve tekstür değerleri incelendiğinde, 1KİM grubunun en yüksek değerlere sahip olduğu gözlenmiştir. Marine hindi göğüs etlerinin en yüksek nem, yağ, protein, kül ve tuz içerikleri sırasıyla 1SA, 0.5MUS, 1SA, 1KİM, Kontrol gruplarında ölçülmüştür. Depolama başlangıcında en düşük pH ve TA değerleri sırasıyla 0.5KİM ve 0.5MUS grubuna ait iken depolama sonunda en düşük pH ve TA değerinin 0.5MUS ve 0.5SA gruplarına ait olduğu gözlenmiştir (p0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effects of using garlic (0.5SA, 1SA), cumin (0.5KİM, 1KİM) and nutmeg (0.5MUS, 1MUS) oleoresins with the ratios of 0.5% and 1% on some physical and chemical properties of marinated turkey breast meat. For this purpose, turkey breast meats were marinated at +4°C for 12 h for production of oleoresin used groups and Control group (marinated without oleoresin), and pH, titration acidity (TA), water activity (aw), color (L*, a*, b*), thiobarbituric acid (TBA), cooking loss (PK) and peroxide values of all groups were determined on the 0th, 3rd, 5th, 7th and 10th days of storage at refrigerator conditions. In addition, sensory properties and general composition (moisture, fat, protein, ash, salt) of marinated turkey breast meats were determined. According to the sensory evaluation of marinated turkey breast meat, it was determined that the difference between the groups in terms of taste, smell, bitterness and color characteristics was statistically insignificant (p>0.05). It was observed that the 1KİM group had the highest overall acceptance and texture scores. The highest moisture, fat, protein, ash and salt contents of marinated turkey breast meat were measured in 1SA, 0.5MUS, 1SA, 1KİM and Control groups, respectively. The lowest pH and TA values were measured from 0.5KIM and 0.5MUS groups, respectively at the beginning of the storage, while the lowest pH and TA values were observed from 0.5MUS and 0.5SA groups at the end of the storage (p0.05).