Hindi etine uygulanan bazı işlemlerin proteininin fonksiyonel özellikleri ile protein profili üzerine etkisi ve in vitro sindirim sonrası açığa çıkan peptitlerin araştırılması
Effect of some treatments on functional properties of Turkey meat and investigation effects of these treatments on protein profiles and release of peptides after in vitro digestion
  1. Tez No: 743545
  2. Yazar: HADİYE NALBANT TEPEOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tez çalışmasında, kanatlı et grubunda düşük tüketim yüzdesine sahip hindi göğüs etinin dokusal özelliklerini iyileştirmek amacıyla ultrases teknolojisi ve bununla birlikte lezzeti iyileştirmek için marinasyon işlemi uygulanmıştır. Bu çalışmada dört örnek grubuyla çalışılmıştır. Bunlar; kontrol (K), ultrases uygulanmış (US), marine edilmiş (M), ultrases ve marinasyon uygulanmış (USM) hindi eti örnekleridir. Bu uygulamaların hindi etinin dokusu, hindi eti proteinlerinin fonksiyonel özellikleri ile protein profili üzerine etkisinin incelenmesi ve bu etlerin tüketimiyle açığa çıkacak olası biyoaktif peptitlerin in silico ve in vitro sindirim yöntemleri ile belirlenmesi hedeflenmiştir. Çalışmada M ve USM örnekleri aynı marinasyon formülüne sahip oldukları halde lezzet ve doku kriterleri açısından en fazla beğenilen örnek USM olmuştur. Doku profil analizinde en düşük sertlik değeri USM örneğinde saptanmıştır. Bu sonuç literatür ile uyumlu olarak ultrases uygulamasının marinasyonun etkinliğini arttırdığını ve etin dokusunu geliştirdiğini göstermektedir. Ultrases ve marinasyon işlemlerinin hindi bonfile örneklerinde protein çözünürlüğü, pişirme kaybı üzerine önemli bir etkisi olmadığı saptanmıştır. Ancak diğer örnek grupları arasında anlamlı bir fark bulunmazken USM örneğinin su tutma kapasitesi değerinin en yüksek olduğu tespit edilmiştir. Örneklerin protein profili incelendiğinde çiğ US ve USM örneklerindeki proteinlerin molekül ağırlıklarının ultrases uygulanmamış örneklerden farklı olduğu görülmüştür. Örneklerin TEM (Taramalı Elektron Mikroskobu) görüntülerinde hindi etinin pişirilmesiyle dokudaki bütünlüğün bozulduğu ve bazı kırılma/parçalanmaların meydana geldiği görülmüştür. Bu durum US ve USM örneklerinde çok daha belirgindir. Hindi etlerinin in vitro sindirimi sonrasında elde edilen MA
Özet (Çeviri)
In this study, ultrasound technology was used to improve the textural properties of turkey meat with a low percentage of consumption in the poultry group, and a marination process was applied to improve flavor. This study was conducted in four sample groups, namely control (C), ultrasound treated (US), marinated (M), and marinated+ultrasound treated (USM). The aim was to examine the effects of these treatments on the texture of turkey meat, the functional properties and protein profile of turkey meat proteins, and to determine the bioactive peptides that will be released by consuming these meats using in silico and in vitro digestion procedures. Although the M and USM samples had the same marination formula, the most liked sample was USM in terms of flavor and texture. The tissue profile analysis showed the lowest hardness value in the USM sample. This result, in agreement with the literature, shows that ultrasound treatment increases the efficiency of marination and improves the texture of the meat. Ultrasound treatment and marination did not significantly affect protein solubility and cooking loss of turkey meat. However, although there was no significant difference between other sample groups, the water holding capacity of the USM sample was the highest. The protein profile of the samples showed that the molecular weights of the proteins of the raw US and USM samples were different from that of the non-ultrasound treated samples. The TEM images of the cooked samples showed a disruption in the integrity of the tissue and some fractured fragments. This is much more evident in the US and USM samples. No ACE inhibitory activity was detected in the MA