Evaluating the convergence of high-performance computing with big data, artificial intelligence and cloud computing technologies
Yüksek başarımlı hesaplama ile büyük veri, yapay zeka ve bulut hesaplama teknolojilerinin yakınsamasının değerlendirilmesi
- Tez No: 784010
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PEKİN ERHAN EREN, DR. KEREM KAYABAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Yüksek Başarımlı Hesaplama (YBH), Büyük Veri, Yapay Zekâ ve Bulut Hesaplama teknolojilerindeki ilerlemeler, bu alanların yakınlaşmasına yol açarak, çok çeşitli alanlar için yeni ve önemli gelişmelerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Teknoloji yakınsamasının gelişim durumunu belirlemek ve gelecek vaat eden teknoloji yakınsamasını tahmin etmek hem akademi hem de endüstri için kritik öneme sahiptir. Bu nedenle, YBH-Büyük Veri-Yapay Zekâ-Bulut Hesaplama yakınsaması için teknoloji değerlendirmesi ve tahmini gereklidir. Bu tezin amacı, YBH' nin Büyük Veri, Yapay Zekâ ve Bulut Hesaplama teknolojileri ile yakınsamasını değerlendirmektir. Bu tezde, bu teknolojilerin yakınsaması için araştırma eğilimlerini ve temalarını belirlemek için performans analizi ve ağ analizi içeren bibliyometrik analiz yaklaşımı yürütülmektedir. Analiz sonuçları, son yıllarda bu alanda araştırma faaliyetlerinde önemli bir artış ile hızla büyüyen bir literatür olduğunu ortaya koymaktadır. Bu çalışma, en çok yayınlanan yazarlar, en üretken kurumlar, alıntılanan makaleler ve etkili yayınlar dahil olmak üzere literatürdeki temel eğilimleri ve kalıpları belirlemektedir. Ayrıca, bu alandaki araştırma eğilimleri ve tematik evrim analizi bu çalışmada yürütülmektedir. Hesaplama teknolojilerini değerlendiren ve tahmin eden mevcut çalışmalar, yakınsama etkisini dikkate almamakta ve YBH alanında bibliyometrik analiz uygulamamaktadır. Bu tez, YBH-Büyük Veri-Yapay Zekâ-Bulut Hesaplama teknolojilerinin teknolojik yakınsama kavramı genelindeki bibliyometrik eğilimlerini belirleyerek değerli bilgiler sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The advancements in High-Performance Computing (HPC), Big Data, Artificial Intelligence (AI), and Cloud Computing technologies have led to a convergence of these fields, resulting in the emergence of significant improvements for a wide range of fields. Identifying the state of development of technology convergence and forecasting promising technology convergence is critical for both academia and industry. That's why technology assessment and forecasting for HPC-Big Data-AI-Cloud Computing convergence is needed. The purpose of this thesis is to evaluate the convergence of HPC with Big Data, AI, and Cloud Computing technologies. In this thesis, a bibliometric analysis approach is conducted, including performance analysis and network analysis to identify the research trends and themes for the convergence of these technologies. The results of the analysis reveal a rapidly growing literature with a significant increase in research activities in this field in recent years. This study identifies key trends and patterns in the literature, including top published authors, most productive institutions, cited articles, and influential publications. In addition, research trends and thematic evolution analysis are carried out in this study. Existing studies that assess and forecast computational technologies do not consider the effect of convergence and do not apply bibliometric analysis in the field of HPC. This thesis provides valuable insights by identifying the bibliometric trends across the concept of technological convergence of HPC- Big Data-AI-Cloud Computing technologies.