Hemodiyaliz hastalarında karotis arter intima media kalınlığı ile ortalama trombosit hacmi arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between carotis arter intima media thickness and mean platecyte volume in hemodialysis patients
- Tez No: 784080
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ERDEM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Kronik böbrek hastalığının kardiyovasküler hastalık ile yakından ilişkili olduğu bilinmektedir. Kronik böbrek hastalığında kardiyovasküler hastalık prevalansı yüksek ve diyaliz hastalarında kardiyovasküler hastalığa bağlı mortalite genel popülasyona göre 10 ila 30 kat daha yüksektir. Kronik böbrek hastalığının, kardiyovasküler hastalık için ''en yüksek risk gurubu" olduğu kabul edilmektedir. Kardiyovasküler hastalığın lezyonu olarak aterosklerozun ve bununda en iyi göstergesi olarak karotis arter intima media kalınlığının kullanıldığı bilinmektedir. Bu çalışmamızda, kliniğimizdeki hemodiyaliz hastalarında ateroskleroz göstergesi olabilecek ortalama trombosit hacmi değerinin karotis arter intima media kalınlığı ile ilişkisinin belirlenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda Van YYÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Nefroloji Kliniği Diyaliz Ünitesine başvuran hastaların 01.01.2021-01.08.2022 tarihleri arasındaki verileri retrospektif olarak incelendi. Son dönem böbrek yetmezliği olup hemodiyaliz tedavisi alan (n: 50) olmak üzere toplam 50 hasta üzerinde çalışma yapıldı. Hastaların demografik özellikleri, kan basıncı, serebrovasküler hastalık, koroner arter hastalık, periferik arter hastalık, rezidü idrar ve kreatinin, parathormon, kalsiyum, fosfor, sodyum, potasyum, hemoglobin, hematokrit, trombosit, ortalama trombosit hacmi değerleri dosyalarından retrospektif olarak elde edildi. Çalışma retrospektif olarak planlandığı için örneklem büyüklüğü hesaplanmamıştır. Bütün verilere ulaşılmaya çalışıldı. Elde edilen tüm bilgiler bilgisayar ortamına taşındı. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler kullanıldı. Tanımlayıcı istatistiklere bakıldığında; ortalama, standart sapma, minimum, maksimum, sayı (n) ve yüzde (%) olarak ifade edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: It is known that chronic kidney disease is closely related to cardiovascular disease. The prevalence of cardiovascular disease is high in chronic kidney disease, and cardiovascular disease-related mortality in dialysis patients is 10 to 30 times higher than in the general population. Chronic kidney disease is considered to be the“highest risk group”for cardiovascular disease. It is known that atherosclerosis is used as the lesion of cardiovascular disease and the intima-media thickness of the carotid artery is used as the best indicator of this. In this study, it was aimed to determine the relationship between the mean platelet volume, which may be an indicator of atherosclerosis, and the intima-media thickness of the carotid artery in hemodialysis patients in our clinic. Materials and Methods: In our study, the data of patients who applied to the Van YYU Medical Faculty Hospital Nephrology Clinic Dialysis Unit between the years 2021-2022 were analyzed retrospectively. A total of 50 patients with end-stage renal disease receiving hemodialysis treatment (n: 50) were studied. Demographic characteristics of the patients, blood pressure, cerebrovascular disease, coronary artery disease, peripheral arterial disease, residual urine and creatinine, parathormone, calcium, phosphorus, sodium, potassium, hemoglobin, hematocrit, platelet, mean platelet volume values were obtained from their files retrospectively. Since the study was planned retrospectively, the sample size was not calculated. Tried to access all data. All the information obtained was transferred to the computer environment. Descriptive statistics were used in the analysis of the data. Looking at the descriptive statistics; expressed as mean, standard deviation, minimum, maximum, number (n) and percentage (%). SPSS (IBM SPSS for Windows, ver.25) statistical package program was used in all analyzes and a p value of