Çeşitli ilaçlarda bulunan dopaminin tayini için yeni bir sers nano platform geliştirilmesi
Development of a new sers nano platform for the determination of dopamine in various drugs
- Tez No: 784092
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİFE SAÇMACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Dopamin, insan vücudunda psikolojik, kardiyolojik ve yaşlılık dönemi rahatsızlıklarının gecikmesi ya da oluşumunun önüne geçilmesi için önem arz eden bir nörotransmiterdir. Bu nedenle gerçek örneklerde ucuz, hızlı ve basit bir şekilde dopamin tayini için yeni yöntemler geliştirilmesi oldukça önemlidir. Yüzey zenginleştirilmiş Raman spektroskopi (SERS), sadece ışık ve moleküller/madde arasındaki etkileşime değil, aynı zamanda ışık ve metal nanoyapılar arasındaki etkileşime de dayanmaktadır. Bu tez çalışmasında, çeşitli ilaçlarda bulanan dopaminin tayini için, hidrotermal sentez yöntemi kullanılarak Ce(NO3)3•6H2O katkılanmış TiO2 sentezlenmiştir. Nanokompozitin sentez şartlarının optimizasyonu için; ortam pH, sıcaklık, süre, çözücünün türü ve madde miktarının etkisi incelenmiştir. Sentezlenen CeO2@TiO2 nanokompozitinin karakterizasyonu için; X-ışınları kırınımı (XRD), fourier dönüşümlü kızılötesi spektrometresi (FT-IR), taramalı elektron mikroskobu (SEM), enerji dağıtıcı X-ışını (EDX) kullanılmıştır. Raman (SERS) tekniği ölçümlerinde sinyal güçlendirici platform olarak; cam yüzey/polietilen glikol, Au/Ag nanoparçacıklar ve CeO2@TiO2 nanokompozit kullanılarak oluşturulmuştur. Gerekli optimizasyon/karakterizasyon sonrası çeşitli ilaçlarda bulunan dopaminin tayini Raman (SERS) tekniği kullanılarak yapılmıştır. Geliştirilen yöntemin gözlenebilme sınırı 0,06 pmol L-1, kesinliği 0,02 pmol L-1 ve bağıl standart sapma değeri 0,91 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Dopamine is a neurotransmitter that is important for the delay or prevention of psychological, cardiological and old age disorders in the human body. Therefore, it is very important to develop new methods for cheap, fast and simple dopamine determination in real samples. Surface-enriched Raman spectroscopy (SERS) relies not only on the interaction between light and molecules/matter, but also on the interaction between light and metal nanostructures. In this thesis, Ce(NO3)3•6H2O doped TiO2 was synthesized using hydrothermal synthesis method for the determination of dopamine found in various drugs. For the optimization of the synthesis conditions of the nanocomposite; the effects of pH, temperature, time, type of solvent and amount of substance were investigated. For the characterization of the synthesized CeO2@TiO2 nanocomposite; X-ray diffraction (XRD), fourier transform infrared spectrometry (FT-IR), scanning electron microscope (SEM), energy dispersive X-ray (EDX) were used. As a signal amplifying platform in Raman (SERS) technique measurements; glass surface/polyethylene glycol, Au/Ag nanoparticles and CeO2@TiO2 nanocomposite. After the necessary optimization/characterization, the determination of dopamine in various drugs was made using Raman (SERS) technique. The detection limit of the developed method was 0,06 pmol L-1, the precision was 0,02 pmol L-1 and the relative standard deviation value was 0,91.