Kronik hepatit b tanılı tedavi naif hastalarda karaciğer fibrozis derecesini belirlemede serum interlökin-34, shear wave elastografi ve karaciğer iğne biyopsisinin karşılaştırılması
- Tez No: 784110
- Danışmanlar: DOÇ. FİLİZ PEHLİVANOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç: Bu çalışmada tedavi naif Kronik hepatit B (KHB) tanılı hastalarda karaciğer fibrozisini belirlemede yardımcı non-invazif tanı testlerinin (SWE sonuçları ve serum IL-34 ölçümü) karaciğer iğne biyopsi patoloji sonuçları ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif çalışmaya Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji polikliniğine 10 Haziran 2021- 31 Mayıs 2022 tarihleri arasında yapılan tetkikler sonucunda KHB tanısı alan ve karaciğer iğne biyopsi endikasyonu konulan 105 tedavi naif hasta dâhil edildi. Gönüllü olarak kan veren 24 sağlıklı kişi kontrol grubu olarak görev yaptı ve yazılı bilgilendirilmiş onamları alındı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 105 olgunun 58'i (%55) erkek, 47'si (%45) kadındı. Hastaların yaş ortalaması 42,97 ± 10,99 idi.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to compare the liver needle biopsy pathology results of non-invasive diagnostic tests (SWE results and serum IL-34 measurement) helpful in demonstrating liver fibrosis in patients with treatment-naive chronic hepatitis B (CHB). Materials and Methods: In this prospective study, 105 treatment-naïve patients who were diagnosed with CHB and had liver needle biopsy indication as a result of the examinations performed at the Infectious Diseases and Clinical Microbiology outpatient clinic of Haseki Training and Research Hospital between 10 June 2021 and 31 May 2022 were included. Twenty-four healthy individuals who voluntarily donated blood served as the control group and their written informed consent was obtained. Results: Of the 105 subjects included in the study, 58 (55%) were male and 47 (45%) were female. The mean age of the patients was 42.97 ± 10.99 years.