İdiyopatik pulmoner fibrozisli olgularda baduanjin egzersizlerinin fonksiyonel kapasite, solunum fonksiyonları ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of baduanjin exercises on functional capacity, respiratory functions and quality of life in patients with idiopathic pulmonary fibrosis
- Tez No: 846193
- Danışmanlar: PROF. DR. RENGİN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı daha önce diğer hasta gruplarında etkinliği gösterilmiş olan Baduanjin egzersiz eğitiminin İPF'li olgularda da etkinliğini araştırmak ve pulmoner rehabilitasyon programları kapsamında Baduanjin egzersizlerinin bu hasta grubunda yeni bir tedavi yöntemi olarak uygulanabilirliği açısından bir alternatif sunmaktı. Çalışmaya 28 gönüllü olgu davet edildi. Bu olgular randomize şekilde 2 gruba ayrıldı. Egzersiz grubundaki olgulara 8 hafta boyunca haftada 3 günden oluşan toplamda 24 seans gözetimli olarak online Baduanjin egzersiz eğitimi verildi, ayrıca hastalar evde gözetimsiz olarak haftada 1 gün Baduanjin egzersizi yaptılar. Kontrol grubuna dahil edilen hastaların ise ilk değerlendirmesi, takibi ve son değerlendirmesi yapıldı; Olgular sosyodemografik özelliklerine ek olarak tedavi öncesi ve 8 haftalık tedavi sonrası, fonksiyonel egzersiz kapasitesi solunum kas kuvveti ve solunum fonksiyonları, uyku kalitesi, anksiyete ve depresyon, düşme ve mobilite, kırılganlık, yorgunluk ve yaşam kalitesi açısından değerlendirildi. Sekiz haftalık tedavi sonrası egzersiz grubunda yaşam kalitesi, solunum kas kuvveti, fonksiyonel egzersiz kapasitesi, denge, anksiyete ve depresyon ve yorgunluk şiddetinde anlamlı bir iyileşme olduğu görüldü. (p0.05). Bu çalışma ile İPF'li hastalarda online platform aracılığıyla senkronize Baduanjin egzersiz eğitiminin yaşam kalitesi, solunum kas kuvveti, fonsiyonel egzersiz kapasitesi, denge, anksiyete ve depresyon ve yorgunluk şiddeti üzerine etkili olabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effectiveness of Baduanjin exercise training, which has been shown to be effective in other patient groups before, and to offer an alternative in terms of the applicability of Baduanjin exercises as a new treatment method in this patient group within the scope of pulmonary rehabilitation programs. Twenty eight volunteers were invited to the study. These cases were randomly divided into 2 groups. The subjects in the exercise group were given 24 sessions of supervised online Baduanjin exercise training, 3 days a week for 8 weeks, and the patients also did Baduanjin exercise 1 day a week at home unattended. The first evaluation, follow-up and final evaluation of the patients included in the control group were performed; In addition to their sociodemographic characteristics, functional exercise capacity, respiratory muscle strength and respiratory functions, sleep quality, anxiety and depression, fall and mobility, fragility, fatigue and quality of life were evaluated before and after treatment. After eight weeks of treatment, there was a significant improvement in quality of life, respiratory muscle strength, functional exercise capacity, balance, anxiety and depression, and fatigue severity in the exercise group (p0.05). In conclusion this study was concluded that synchronized Baduanjin exercise training via the online platform can be effective on quality of life, respiratory muscle strength, functional exercise capacity, balance, anxiety and depression, and fatigue severity in patients with IPF.