Uşak Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesine başvuran hastaların sağlık okuryazarlığı ve tedavi gereksinimi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between health literacy and treatment needs of patients applied to Uşak University Faculty of Dentistry
  1. Tez No: 784146
  2. Yazar: ÖZHAN YAĞCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. MUHAMMET KERİM AYAR
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Ağız ve diş sağlığı ile genel sağlık ayrılmaz bir bütündür. Bireylerin sağlık okuryazarlığı seviyesi genel sağlığı etkilediği gibi ağız ve diş sağlığını da etkilemektedir. Ağız sağlığının kötü olması, yapılması gereken tedavilerin artmasına sebep olduğu için sağlık sistemi üzerindeki yükün artmasına neden olur. Koruyucu tedavilerin uygulanması ileri seviyedeki tedavilere ihtiyaç olmasının önüne geçer ve sağlık alanında yapılan harcamaların azalmasını sağlar. Literatürde çürük sayısı ile sağlık okuryazarlığı seviyesi arasındaki ilişkinin incelendiği çalışma sayısı yeterli değildir. Diş çürüğü kendi başına genel sağlığı etkilemese de ilerlediği durumda kanal tedavisi, periodontal problemler ve diş çekimine sebep olarak çene eklemi problemleri, sindirim zorluğu ve estetik görünüşteki bozulma sebebiyle psikolojik problemlere neden olabilir. Çürük prevelansının azaltılması için bireylerin sağlığın korunması konusunda bilinçlendirilmesi gerekmektedir. Ancak kültürel farklılıklar ve beslenme alışkanlıklarnın farklı olması gibi sebeplerle toplumlar arasında çürük prevelansı, sağlık okuryazarlığı seviyesiyle her zaman ilişki göstermeyebilir.
Özet (Çeviri)
Oral and dental health and general health are inseparable. The level of health literacy of individuals affects general health as well as oral and dental health. Poor oral health causes an increase in the number of treatments that need to be done, thus increasing the burden on the health system. The application of preventive treatments prevents the need for advanced treatments and reduces the expenditures in the field of health. The number of studies examining the relationship between the number of caries and the level of health literacy is not sufficient in the literature. Although dental caries does not affect general health on its own, it can cause psychological problems due to root canal treatment, periodontal problems and tooth extraction, jaw joint problems, digestive difficulties and deterioration in aesthetic appearance. In order to reduce the prevalence of caries, it is necessary to raise awareness of individuals about the protection of health. However, the prevalence of caries among societies may not always be related to the level of health literacy due to cultural differences and different dietary habits.