Göçmen ve mülteci kadınların emzirme özyeterliliği ve ilk 6 ayda formül süt tercih sebepleri
Breastfeeding self-efficacy of migrant and refugee women and the reasons for preference formula milk in the first 6 months
- Tez No: 784198
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL KARADAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Göç Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Göçmen ve Mülteci Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma 0-24 ay arasında çocuğu olan göçmen ve mülteci kadınların emzirme öz yeterliliği ve ilk 6 ayda formül süt tercih sebeplerinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı tipte yapılan bir araştırmadır. Araştırma Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı Göçmen Sağlığı Merkezi'ne başvuran toplamda 200 göçmen ve mülteci anne ile yüz yüze anket uygulanarak gönüllülük esasına dayalı olarakyapılmıştır. Verilerin toplanmasında katılımcı annelerin anne sütü ve formül mama ile beslemeye yönelik tutumlarını kapsayan 8 soruluk sosyo-demografik soru formu ve17 sorudan oluşan IOWA Beslenme Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Çalışma verileriIBM SPSS Statistics 29.0 analiz programı ile değerlendirilmiştir. Güvenilirliğin test edilmesi için Cronbach alfa katsayısı ve madde toplam korelasyonu değerlendirilmiş; ölçeğin Cronbach Alpha iç tutarlılık katsayısı 0.68 olarak saptanmış ve ölçeğin güvenilir olduğu bulunmuştur (0.60≤α0.05 düzeyinde değerlendirilmiştir. Çalışmanın yapılabilmesi için etikkurul izni, kurum izni ve çalışmaya katılan annelerden aydınlatılmış onam formu alınmıştır. Araştırmaya katılan annelerin yaş ortalaması 27,3 olup eğitim seviyesi ilkokul ve altı %71,5 yüksekokul ve üzeri %9 olarak saptanmıştır. Katılımcıların yaşı düştükçe formül süte yönelimin arttığı, eğitim seviyesi yükseldikçe anne sütü tercihinde bir artış olduğu gözlemlenmiştir. Çalışmamızda normal vajinal doğum oranı epidural/spinalle vajinal doğuma oranla daha yüksek bulunmuştur (%74.5 ; %8.5). Doğum şekli ile annenin anne sütü tercihi arasında anlamlı bir farklılık olduğu saptanmıştır (p0.5). Sonuç olarak; yeni doğum yapan annelerin sütünün az olması veya yeterli olmayışı gibi durumlarda annelerin formül mamaya yönelmemesi için doğru emzirme ve süt sağma tekniklerinin hemşire, ebe ve sağlık çalışanları tarafından anlatılması gerekmektedir. Göçün yarattığı olumsuz sonuçları ortadan kaldırmak ya da en aza indirmek amacıyla göç eden annenin fiziksel, ruhsal ve sosyal olarak tam bir iyilik hali için psikososyal alanda hizmet veren psikolog ve sosyal hizmet uzmanlarının deneyim ve bilgisine başvurulması, bebek dostu hastane girişimlerinin teşvik edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study is a descriptive study to determine the breastfeeding self-efficacy of immigrant and refugee women who have children between 0-24 months and the reasons for choosing formula milk in the first 6 months. The research was conducted on a voluntary basis by applying face-to-face questionnaires to 200 mothers who applied to the Immigrant Health Center of Diyarbakır Provincial Health Directorate. A socio-demographic questionnaire consisting of 8 questions and the IOWA Nutrition Attitude Scale consisting of 17 questions were used to collect the data. Study data was evaluated with the IBM SPSS Statistics 29.0 analysis program. To test reliability, Cronbach's alpha coefficient and item-total correlation were evaluated; scale Cronbach alpha internal consistency coefficient was 0.68 and the scale was found to be reliable (0.60≤α0.05 level. Ethics committee permission, institutional permission, and informed consent form were obtained from the mother articipating in the study in order to conduct the study. The average age of the mothers participating in the study was 27,3 and the education level was found to be primary school and below 71.5%, college and above 9%. It was observed that as the age of the participants decreased, the preference for formula milk increased, and as the education level increased, there was an increase in the preference for breast milk. In our study, the normal vaginal birth rate was compared with epidural/spinal birth it was found to be higher than vaginal birth (74.5%; 8.5%). It was determined that there was a significant difference between the type of birth and the mother's breast milk preference (p0.5). As a result; nurses, midwives and health professionals should explain the correct breastfeeding and milking techniques in order to prevent mothers from turning to formula in cases such as low or insufficient milk of new mothers. In order to eliminate or minimize the negative consequences of migration, it is recommended to consult the experience and knowledge of psychologists and social workers who provide services in the psychosocial field for the physical, mental and social well-being of the migrating mother, and to encourage baby-friendly hospital initiatives.