Mario Levi'nin öykü ve romanlarının eser-otobiyografi ilişkisi bağlamında incelenmesi
Resarching of Mario Levi's story and novels in the context of work-autobiograph relevance
- Tez No: 784226
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE BİLGEHAN TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
Birçok yazarın ilk eserlerinde yaşanmışlıklarından yola çıkarak hareket ettiği hep söylene gelir. Mario Levi için de bu durumun geçerli olduğunu söylemek mümkündür. Yazar ilk eserinde olduğu gibi yayımladığı son eserine kadar otobiyografisinden yararlanmayı hiç ihmal etmemiştir. Yahudi bir ailenin çocuğu olarak İstanbul'da dünyaya gelen Mario Levi (1957), kahramanlarının büyük bir çoğunluğunu Türkiye'deki azınlık kesimi temsil eden Yahudiler veya Rumlardan oluşturmuştur. Yazar bu kahramanları üzerinden hem kendi yaşadıklarını hem de azınlık toplumunun problemlerini ve yaşadıklarını eserlerinde işlemiştir. 1984 yılında Şalom gazetesinin Yaşam ekinde yayımlanan ilk yazısı ile yazın yaşamına başlayan Levi, şimdiye kadar on iki roman, üç öykü ve bir deneme kitabı yayımlamıştır. Kaleme aldığı eserlerinde ise otobiyografisinden yararlanmayı yazarlık anlayışı noktasında önemli bir adım olarak kabul etmiş, eserlerinde yaşamından kesitlere sık sık yer vermiştir. Bu çalışmanın amacı Mario Levi'nin yapıtlarından yola çıkarak eser ile otobiyografi arasındaki ilişkiyi tespit etmeye çalışmaktır. Bu bağlamda yazarın yayımlanmış tüm öykü ve romanları incelenmiştir. Roman ve öyküler incelenirken kronolojik sıra göz önünde bulundurulmuştur. Bununla birlikte yazarın yazdıkları ile yaşamı arasında bulunan bağlar tespit edilmeye çalışılırken hakkında yazılmış dergi, gazete, röportaj ve akademik çalışmalardan yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is always said that many writers act on the basis of their experiences in their first works. It is possible to say that this is also true for Mario Levi. As in his first work, the author never neglected to benefit from his autobiography until his last published work. Mario Levi (1957), who was born in Istanbul to a Jewish family, made up the majority of his heroes from Jews or Greeks representing the minority in Turkey. The author has processed both his own experiences and the problems and experiences of the minority society through these heroes in his works. In 1984, the newspaper Life of Shalom Levi, who started his literary career with his first article published in the appendix, has published twelve novels, three stories and an essay book so far. In the works he wrote, he accepted the use of his autobiography as an important step in the understanding of authorship, and he often included sections from his life in his works. The aim of this study is to try to determine the relationship between the work and autobiography based on the works of Mario Levi. In this context, all the published stories and novels of the author were examined. While examining the novels and stories, chronological order was taken into consideration. However, while trying to determine the links between the author's writings and his life, magazines, newspapers, interviews and academic studies written about him were used.