Yetenek yönetimi ve örgütsel adalet algısının örgütsel bağlılığa etkisi
The effect of talent management and organizational justice perception on organizational commitment
- Tez No: 784241
- Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN AYDINTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma yetenek yönetimi uygulamaları ve örgütsel adalet algısının örgütsel bağlılığa etkisini belirlemeyi amaçlamıştır. Araştırma iki aşamalıdır. İlk aşamada kavramlar üzerinde literatür taraması yapılmış, ikinci aşamada anket uygulaması ve analizleri anlatılmıştır. Araştırmanın evreni Ankara ve İstanbul'da çalışan beyaz yakalı bireyleri oluşturmaktadır. Evrenin sınırsız olması ve çalışmanın evrenin tamamına uygulanmasının imkânsız olması sebebiyle kolayda örnekleme yöntemi ile örneklem Ankara ve İstanbul'da çalışan en az lisans mezunu beyaz yakalı bireyleri oluşturmaktadır. Uygulamada veri toplama aracı olarak anket yöntemi kullanılmıştır ve anketteki önerme sayısının 5 katı hesaplanarak veri sayısı belirlenmiştir. Araştırmaya katılan katılımcılar gönüllülük esası ile katılım sağlamıştır. Anketteki 54 önerme için 270 veri toplanması gerekmekte olup toplamda Ankara ve İstanbul'da çalışan en az lisans mezunu 285 bireyden veri toplanmıştır. Bu durum toplanan veri sayısının araştırma için yeterli sayıya ulaştığını ifade etmektedir. Veriler SPSS programı aracılığı ile analiz edilmiştir. Değişkenlerin güvenilirlik analizi, değişkenler arasındaki ilişkiyi tespit etmek için korelasyon analizi, hipotezlerin regresyon analizi ve demografik değişkenlerin örgütsel bağlılık üzerindeki etkilerini analiz etmek için bağımsız örneklem T testi ile one way ANOVA testleri yapılmıştır. Yapılan analiz sonucunda sadece görev maddesinde lider/takım lideri olarak görev yapan bireylerin duygusal bağlılıklarının diğer görevlerde bulunan bireylere göre farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Korelasyon analizi sonucunda yetenek yönetimi, örgütsel adalet algısı ve örgütsel bağlılık arasında anlamlı ve pozitif ilişkiler bulunmuştur. İki adet araştırma modeli, iki adet ana hipotez, on beş adet alt hipotez bulunmaktadır. Yapılan regresyon analizi sonucunda on dört adet hipotez kabul edilmiş, üç adet hipotez kabul edilmemiştir. Yetenek yönetimi uygulamalarının soyut ve somut algılarının örgütsel bağlılığın duygusal, devam ve normatif bağlılık üzerinde etkisi olduğu görülmüştür. Örgütsel adalet algısının dağıtım, işlemsel ve etkileşimsel boyutlarının duygusal ve normatif bağlılık üzerinde etkisi olduğu görülürken, devam bağlılığı boyutu üzerinde etkisi olmadığı görülmüştür. Bu çalışmanın önemi, yetenek yönetimi uygulamalarını hayata geçirebilen ve çalışanlar tarafından algılanan örgütsel adaletin artırılmasını sağlayabilen işletmelere çalışan bağlılığını artırmaları yönünde yol gösterici olacağının düşünülmesidir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the effect of talent management practices and organizational justice perception on organizational commitment. The research has two stages. In the first stage, a literature review was made on the concepts, and in the second stage, the survey application and analysis were explained. The universe of the research consists of white-collar individuals working in Ankara and Istanbul. Since the universe is unlimited and it is impossible to apply the study to the entire universe, the sample consists of at least undergraduate white-collar individuals working in Ankara and Istanbul with the convenience sampling method. In the application, the survey method was used as a data collection tool and the number of data was determined by calculating 5 times the number of propositions in the survey. Participants participating in the research participated on a voluntary basis. It is necessary to collect 270 data for the 54 propositions in the questionnaire, and in total, data were collected from 285 individuals with at least undergraduate degrees working in Ankara and Istanbul. This indicates that the number of data collected is sufficient for the research. The data were analyzed with the SPSS program. Reliability analysis of the variables, correlation analysis to determine the relationship between variables, regression analysis of hypotheses, and one-way ANOVA tests were performed to analyze the effects of demographic variables on organizational commitment. As a result of the analysis, it was determined that the emotional commitment of the individuals who served as the leader/team leader in the task item differed compared to the individuals in other tasks. As a result of the correlation analysis, significant and positive relationships were found between talent management, perception of organizational justice and organizational commitment. There are two research models, two main hypotheses, and fifteen sub-hypotheses. As a result of the regression analysis, fourteen hypotheses were accepted and three hypotheses were not accepted. It has been observed that the intangible and concrete perceptions of talent management practices have an effect on organizational commitment, affective, continuance and normative commitment. While it was seen that the distribution, transactional and interactional dimensions of organizational justice perception had an effect on affective and normative commitment, it was seen that they had no effect on the continuance commitment dimension. The importance of this study is that it will guide businesses that can implement talent management practices and increase organizational justice perceived by employees, to increase employee loyalty.