Bor deri endüstrisinde atık suların incelenmesi
The Study of leather industrial waste water in Bor
  1. Tez No: 78433
  2. Yazar: MEHMET SAYDAM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ İHSAN PEKACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET BOR DERİ ENDÜSTRİSİNDE ATIK SULARIN İNCELENMESİ SAY DAM, Mehmet Niğde Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Ana Bilim Dalı Danışman: Yrd. Doç. Dr. Ali İhsan PEKACAR Temmuz 1998, 59 sayfa Deri Endüstrisi, yıllardır kirli ve çevreye zararlı bir endüstri olmuştur. Deri endüstrisinde çok su kullanıldığı için işletme aşamalarında çok miktarda atıksu oluşmaktadır. Bu atıksular ekolojik olumsuzluklara neden olmaktadır. Bundan dolayı deri endüstrisindeki atıksular için arıtma tesisi kurulması zorunlu hale gelmektedir. Bor deri endüstrisinde, atıksular hiçbir arıtma işlemi yapılmadan doğaya bırakılmaktadır. Bu çalışmada Niğde ili Bor ilçesinde bulunan deri Fabrikalarının atıksuları incelenmiştir. Atık sulardan periyodik olarak alınan su örneklerinde; renk-koku, katı madde miktarı, pH, asidite, alkalıte, krom(III), krom(VI), kükürt ve klorür analizleri yapılarak analiz sonuçları Türkiye stan dartları ile karşılaştırılmıştır. Çalışma sonucunda elde edilen değerlerin Türkiye standartlarının üzerinde olduğu görü lmüştür. Ekolojik dengenin korunması için iyi bir arıtma sistemiyle analiz bulgularının en aza i ndirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE STUDY OF LEATHER INDUSTRIAL WASTE WATER IN BOR SAYDAM, Mehmet University of Niğde Graduate School or Natural and Applied Sciences Department of Chemistry Supervisor: Yrd. Doç. Dr. Ali İhsan PEKACAR July 1998, 59 pages Leather industry has become hazardous to the environment for years. Large amount of the waste water is released during the leather process since excess of water is used. This waste water causes ecological problems. Therefore in leather industry, purification system has to be built for the waste water. The leather industrial waste water in Bor is released to the environment without any purification process.. In this study, the waste water of Niğde and Bor's leather factories has been inves tigated. Samples of water taken periodicly from waste water have been analysed for its colour-smell, additives, pH, acidity, basicity, chromium (III), chromium (VI), sulphur and chloride these analysis are compared with standards of Turkey. As a result of this investigation, the obtained values are above the Turkish standards. Thus the analysis values can be reduced to the minimum level with the construction of a good purification system for the maintenance of ecological stability.