Lojistik işletmelerin dijital pazarlamaya katılımı: Freight forwarder işletmeler üzerinde bir araştırma
Participation of logistics companies in digital marketing: A research on freight forwarder companies
  1. Tez No: 784499
  2. Yazar: HASANCAN BAŞAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR TANRIVERDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Günümüzün en önemli gelişmelerinden birisi olan dijitalleşme konusu lojistik sektörü için de ayrıca önemlidir. Hızla gelişen dijitalleşme ile oluşan yeni alışkanlıklara cevap verebilme yeteneği kazanmak, müşteri istek ve ihtiyaçlarına yetişebilmek, rekabette üstünlük sağlayabilmek ve gelişmeleri kaçırmamak için işletmeler bu değişime uyum sağlamaktadır. Freight forwarder işletmeler için de müşterilere en iyi hizmeti verme noktasında dijital pazarlama önemli araçlardan biri haline gelmiştir. Bu çalışmanın temel amacı dijitalleşmenin freight forwarder firmalar üzerinde etkilerinin araştırılmasıdır. İşletmelerin geleneksel pazarlamadan dijital pazarlamaya geçişte dijital pazarlama yönetimi, hedeflenen projeler ve yatırımlar, kullandıkları dijital pazarlama araçları, olumlu olumsuz yönleri ve gelecek beklentileri gibi birçok konu araştırılmıştır. Araştırmada nitel analiz yönteminden faydalanılmış, veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış mülakat tekniği kullanılmıştır. Dijital pazarlama ile ilgili uygulamaları ve stratejileri tespit etmeyi amaçlayan mülakat soruları 14 katılımcıya yöneltilmiş olup verilen cevaplar yazıya dökülmüş, Maxqda yazılım sistemine aktarılarak kodlama yapılmıştır. Çalışma sonucunda; freight forwarder işletmelerin dijital pazarlamaya konusundaki bakış açısı, uygulamaları ve gelecek hedeflerine ilişkin kodlara ulaşılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre dijital pazarlama kullanımı, müşteri ile iletişim kolaylığı sağlamakta, pazar payını genişletme fırsatı sağlamakta, zamandan ve maliyetlerden tasarruf sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Digitalization, which is one of the most important developments of today, is also significant for the logistics sector. Businesses are adapting to this change in order to respond to new habits created by the rapidly developing digitalization, meet customer demands and needs, maintain a competitive advantage, and not miss out on developments. Digital marketing has become one of the important tools in providing the best service to customers for freight forwarder businesses.The main aim of this study is to investigate the effects of digitalization on freight forwarder companies. In the study, many topics such as digital marketing management, targeted projects and investments, digital marketing tools used, positive and negative aspects, and future expectations have been studied in companies' transition from traditional to digital marketing. The qualitative analysis method is used in the research, semi-structured interview technique is used as a data collection tool. The interview questions were directed toward 14 participants and aimed at identifying digital marketing applications and strategies, and the answers given were transcribed, transferred to the Maxqda software system, and coded. As a result of the study; the perspective, practices, and future goals of freight forwarder companies in terms of digital marketing, codes were reached. According to the results obtained, the use of digital marketing provides convenience in communication with customers, an opportunity to expand market share, and saves time and costs.