An investigation of the specific English language needs of Turkish national athletes
Türk milli sporculara özgü İngilizce dil ihtiyaç analizi çalışması
- Tez No: 784508
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEM AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: TED Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırma, Olimpiyatlara hazırlanan, devlet ve özel bir dernek tarafından finanse edilen bir Spor İngilizcesi kursuna gönüllü olarak katılan Türk milli sporculara özgü İngilizce dil ihtiyaçlarını belirlemek için hazırlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, betimsel araştırma tekniği kullanılarak nitel bir durum çalışması gerçekleştirilmiştir. Bu anlamda altı Türk milli sporcu, dört antrenör ve beş İngilizce öğretmeni olmak üzere on beş kişiden oluşan üç farklı gönüllü katılımcı grubuyla görüşülmüştür. Gönüllülere, Türk milli sporcularının İngilizce dil gereksinimlerine ilişkin yarı yapılandırılmış görüşme soruları sorulmuştur. Her üç katılımcı gruptan alınan cevaplar doğrultusunda Türk milli sporcularına özgü İngilizce dil ihtiyaçları belirlenmiştir. Program ve materyal geliştirme uzmanlarının yanı sıra İngilizce öğretmenleri ve İngiliz dili eğitimi alanındaki uzman ve akademisyenler, Türk milli sporcuların İngilizce dil becerilerini geliştirmelerini desteklemek için bir Spor İngilizcesi programı tasarlamak açısından bu araştırmadan faydalanacaktır. Araştırmanın bulgularına göre Türk milli sporcuların en çok ihtiyaç duyduğu iki dil becerisi dinleme ve konuşmadır. Ayrıca Türk milli sporcular en çok dinleme ve konuşma becerilerinde zorlanmaktadır.“ Antrenmana daha fazla zaman ayırmak”,“ülkelerini olimpiyatlarda temsil etmek”ve“yabancı bir ülkede oynamak ve diğer antrenörlerle iletişim kurmak”Türk milli sporcularının İngilizce öğrenmeleri için üç temel motivasyondur.
Özet (Çeviri)
The present research is to evaluate the specific English language needs of Turkish national athletes training for the Olympics and voluntarily enrolling in a Sports English course funded by the government and a private association. To examine this goal, a qualitative case study using a descriptive research technique was performed. As a result, three distinct groups of participants were interviewed: six Turkish national athletes, four coaches, and five English instructors. Volunteers were asked semi- structured interview questions on the English language needs of Turkish national athletes. On the basis of the replies from all three participant groups, special English language needs of Turkish national athletes have been determined. Course designers and material designers, as well as English language teachers and ELT professionals would benefit from this research in terms of designing a Sports English course to support Turkish national athletes in enhancing their English language skills. According to the study's findings, the two language abilities required for Turkish national athletes are listening and speaking. Furthermore, Turkish national athletes struggle the most with listening and speaking skills.“Saving time to do more training,”“representing their country in the Olympics,”and“playing in a foreign country and communicating with other coaches”are the top three reasons for Turkish national athletes to learn English.