Tütün yorgunu ve insancıklar romanlarının yoksulluk teması bağlamında karşılaştırılması
The comprasion of tobacco tired and humanity novels in the context of poverty theme
  1. Tez No: 784509
  2. Yazar: AHMET YAVUZ ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAMELLA ALİYEVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, Comparative Literature, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Karşılaştırmalı Edebiyat Bilimi iki farklı ülkeye ait edebi eserin ya da aynı ülke edebiyatındaki iki eserin birbiriyle mukayese edilmek suretiyle benzer ve farklı yönlerinin açığa çıkarılması işidir. Bu bilimin amacı birbirinden uzakta olsalar da farklı medeniyet dairelerine ait edebiyat eserlerinde yer alan ortak temaların varlığı ve bu temaların gelenekler içerisindeki etkilerinin benzer ve farklı yönlerini açığa çıkartmaktır. Edebiyatın varlığını insanlık tarihi ile eşdeğer tutmak yanlış olmayacaktır. İnsanlığın yaşamsal olgularını her yönden yansıtan edebiyat bu manada farklı coğrafyalarda da olsa sürekli varlığını sürdürmüştür. Yaşanılan hayattaki tecrübelerin benzer olduğu düşünüldüğünde Karşılaştırmalı Edebiyat Biliminin varlığı daha fazla önem kazanacaktır. Yoksulluk meselesi insanların geçmişinden bugüne kadar her bölgede ve her çağda yaşanan önemli bir sorundur. Yoksulluk neticesinde insanların hayatlarında zorunluluklar ve değişmeler olmuştur. İnsan hayatını konu alan edebiyat bilimi de bu manada bu kavramı yoğun olarak işlemiştir. Yoksulluk teması yaşanılan coğrafya ve kültüre göre edebi eserlerde farklı şekilleriyle vücut bulmuştur. Çalışmada Türk Edebiyatının toplumcu gerçekçi yazarlarından Talip Apaydın'ın Tütün Yorgunu isimli eseri ile Rus Edebiyatının en önde gelen yazarlarından Fyodor Mihayloviç Dostoyevski'nin İnsancıklar isimli eseri yoksulluk teması bağlamında karşılaştırılacaktır. Yoksulluk olgusunun farklı iki kültür dairesindeki yansımalarına yer verilecek; bu olgunun toplumsal düzendeki yansımalarının benzer ve farklı yönleri ortaya konmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Comparative Literature is a science in which two works of the same country or works of two different countries are compared to find similar or different aspects. The purpose of this science is to show the effects of different or similar aspects in terms of traditions even if the written pieces belong to civilization far from each other. The existence of literature can be considered same as the history of mankind. Literature which expressed the phenomena of the living kept existing even in different lands. When we consider the similarities of experiences of people, Comparative Literature becomes more important. Poverty has been a significant concern that has been experienced everywhere since the beginning of history. Poverty resulted in changes and obligations in people`s lives. On this ground, literature which focused on people`s lives worked on this term to a great extend. Poverty has come into being in different forms according to the geography and culture. In this study, we will analyze Tutun Yorgunu by Talip Aydin, a socialist and realist Turkish author, and Poor Folk by Fyodor Dostoyevski, one of the prominent Russian authors, in terms of poverty. The echos of poverty in two different cultural circles will take place and the similarities or differences in reflection of this phenomena will be stated.