COVID-19 pandemisi sırasında değişik derecelerde etkilenen hastaların taburculuk sonrası tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of post-discharge attitudes and behaviors of patients affected to varying degrees during the COVID-19 pandemic
  1. Tez No: 688262
  2. Yazar: GÖKHAN TANSEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHADIR TAŞLIDERE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Kamu Yönetimi, Psikoloji, Public Health, Public Administration, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Afet Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Tüm dünyayı etkisi altına alan ve küresel bir salgına dönüşen COVİD-19 sadece bir solunum yolu hastalığı değildir. Çalışmamızda COVİD-19 pandemisi sırasında hastalıktan farklı derecelerde etkilenen bireylerin taburculuk sonrası tutum ve davranışlarında meydana gelen değişiklikler değerlendirilmiştir. Bu çalışma ile uzun yıllar devam edecek gibi görünen COVİD-19'a karşı kişisel ve toplumsal hazırlığımızı zinde tutmak için gerekli önlemleri almak ve yeni çalışmalara katkı sunmak amaçlanmıştır. Acil Servisine 03.2020-05.2020 tarihleri arasında başvuran Covid-19 tanısı almış 18 yaş ve üzeri hastalar dahil edilerek yapılmıştır. Pandemi dönemi önlemleri kapsamında çalışmaya katılmayı kabul eden kişilerle telefonda birebir görüşülerek bilgi alınmıştır. Araştırma verilerinin toplanmasında hazırladığımız "Sosyodemografik Bilgi Formu'' ve ''Pandeminin Kişisel ve Sosyal Etkileri Anketi''kullanılmıştır. Covid-19 tanısı konulan hastaları hastanede yatırılanlar veya evde izolasyona alınarak tedavi olanlar olarak 2 grupta topladık ve sonuçları karşılaştırdık. Acil Servise 03.2020-05.2020 tarihleri arasında başvuran ve COVİD-19 tanısı konulan toplam 453 hasta bulunuyordu. Bunlardan 44'ü yoğun bakımda olmak üzere toplam 353'ü hospitalize edilmişti, 100 hasta ise evde izolasyona alınmıştı. Süreç içerisinde 35 hasta ölmüştü. Verileri tam olmayan, iletişim kurulamayan ve çalışmaya dahil olmak istemeyenler ayrıldığında toplam 125 hasta ile çalışma tamamlandı. Hastaların %57'si erkekti, %44.8'i 18-30 yaş grubundaydı ve %66'sı non-hospitalize idi. COVİD-19 pandemisi sosyal hayat, mesleki yaşantı, eğitim ve sağlık sisteminde önemli değişikliğe neden olmuştur. İnsanlarda gıda ve temizlik malzemesi stoklamaya (%54.4) iten bu süreçte katılımcıların %36'sında sosyal ortamlardan kaçınma isteği gelişmiştir. Hastaların %46'sı bulaş korkusu ile artık toplu taşıma kullanmamaktadır. İyileşen hastaların %82.4'ünde herhangi bir nedeni olmaksızın kontrol amaçlı acil servislere başvurduğu belirlendi. Psikolojik olarak oluşan anskiyeteden kaynaklı sağlık sistemin meşgul edilmesi, sağlıklı beslenme çabası (%80.8), hasta olmadığı halde ilaç kullanım isteği (%52.8), sürekli yorgun hissetmek (%40.8) ve uyku düzeni bozukluğu (%51.2) gelişmiştir. Buna rağmen katılımcıların sadece %24'ü psikolojik destek almıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: COVID-19, which has affected the whole world and turned into a global pandemic, is not just a respiratory disease. In our study, the changes in the post-discharge attitudes and behaviors of individuals affected by the disease at varying degrees during the COVID-19 pandemic were evaluated. Through this study, it was aimed to take the necessary precautions in order to keep our personal and social preparations for the COVID-19, which will apparently continue for many years, active and contribute to future studies. Methods: It was conducted by including patients at the ages of 18 and over who were diagnosed with Covid-19 upon their admission to the Emergency Service between the dates of 03.2020 and 05.2020. Information was obtained by interviewing the individuals who agreed to participate in the study one on one through the phone within the scope of the pandemic period measures.“Sociodemographic Information Form”and“Personal and Social Impacts of the Pandemic Questionnaire”prepared by us were used to collect the research data. We grouped the patients diagnosed with Covid-19 as those who were hospitalized and those who were treated in isolation at home and compared the results. Findings: There were a total of 453 patients who applied to the Emergency Department between the dates of 03.2020 and 05.2020 and were diagnosed with COVID-19. A total of 353 of them were hospitalized, 44 of them being in the intensive care unit, and 100 patients were isolated at home. 35 patients died in the process. The study was completed with a total of 125 patients when those with incomplete data, those who could not be communicated, and those who did not want to be included in the study were excluded. 57% of the patients were male, 44.8% were within the 18-30 age group, and 66% were non-hospitalized. Result: The COVID-19 pandemic has caused significant changes in social life, professional life, education, and health systems. In this process, which has led people to stock up on food and cleaning supplies (54.4%), 36% of the participants developed a desire to avoid social environments. 46% of the patients no longer use public transport due to the fear of infection. It was determined that 82.4% of the recovered patients apply to the emergency services for control purposes without any reason. Keeping the health system busy due to anxiety that develops psychologically, healthy eating efforts (80.8%), desire to use drugs even when not feeling sick (52.8%), constantly feeling exhausted (40.8%), and disturbed sleep (51.2%) have developed. However, only 24% of the participants received psychological support.