Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi çalışanlarında depresyon, anksiyete ve tükenmişlik düzeylerinin incelenmesi
Examination of depression, anxiety and burnout levels in special education and rehabilition center employees
  1. Tez No: 832362
  2. Yazar: ESMA NUR PAMUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURGÜL ÖZPOYRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmada, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi çalışanlarında depresyon, anksiyete ve tükenmişlik düzeylerini belirlemek, ayrıca bu düzeylerle sosyo-demografik değişkenler ve çalışma koşuları arasındaki ilişkiyi incelemek amaçlanmıştır. Araştırma örneklemi; 2022-2023 tarihleri arasında Adana Çukurova ilçesindeki özel eğitim kurumlarında görev alan eğitim personelinden oluşmuştur.Çukurova ilçesindeki mevcut rehabilitasyon kurumlarında çalışmakta olan psikolog, psikolojik danışman, fizyoterapistve branş öğretmenleri(okul öncesi öğretmeni, çocuk gelişim uzmanı, sınıf öğretmeni ve usta eğitici) sayısının 594 kişiden oluştuğu bilinmektedir. Araştırmaya 234 çalışan birey katılım sağlamaktadır. Araştırmada veri toplamak amacıyla Kişisel Bilgi Formu, Beck Depresyon Envanteri (BDE), Beck Anksiyete Envanteri (BAE), Maslach Tükenmişlik Ölçeği (MTÖ) uygulanmıştır. Araştırma modeli ilişkisel tarama modelinde betimleyici bir çalışmadır. Verileri SPSS 26 paket programı ile analiz edilmiştir. Toplanan veriler, Spearman Korelasyon ve Kolmogorov Smirnov yöntemleri kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucuna göre özel eğitim ve rehabilitasyon merkeziçalışanlarının depresyon puan ortalamalarına göre (16,51±11,68), hafif düzey depresyon belirtisi gösterdikleri; anksiyete puan ortalamalarına göre (15,63±12,35), hafif-orta düzey anksiyete belirtisi yaşadıkları tespit edilmiştir. Maslach tükenmişlik alt ölçekleri puan ortalamalarına göre duygusal tükenmenin (27,27±9,12), duyarsızlaşmanın (12,61±4,74) kişisel başarının (22,59±6,76) olduğu saptanmıştır. Beck Depresyon puanı ile BeckAnksiyete puanı, Tükenmişlik ölçeği, Duygusal tükenme alt puanı, Duyarsızlaşma alt puanı ve Kişisel başarı alt puanları arasında pozitif yönlü ve istatistiksel olarak anlamlı bir korelasyon vardır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the depression, anxiety and burnout levels in special education and rehabilitation center employees, and also to examine the relationship between these levels and socio-demographic variables and working conditions. The research sample consisted of education personnel working in private education institutions in Adana Çukurova district between 2022-2023. It is known that the number of psychologists, psychological counselors, physiotherapists and branch teachers (preschool teachers, child development specialists, classroom teachers and master trainers) working in the existing rehabilitation institutions in Çukurova district consists of 594 people. 234 working individuals participated in the research. Personal Information Form, Beck Depression Inventory (BDI), Beck Anxiety Inventory (BAI), Maslach Burnout Inventory (BDI) were used to collect data in the study. The research model is a descriptive study in relational screening model. The data were analyzed with SPSS 26 package program. The collected data were analyzed using Spearman Correlation and Kolmogorov Smirnov methods.As a result of the study, according to the mean depression scores (16.51±11.68); the special education and rehabilitation center employees showed mild depression symptoms, according to the mean anxiety scores (15.63±12.35), they were found to have mild to moderate anxiety symptoms.According to the mean scores of the Maslach burnout subscales, it was found that emotional exhaustion was (27.27±9.12), depersonalization was (12.61±4.74), personal achievement was (22.59±6.76).There is a positive and statistically significant correlation between Beck Depression score and Beck Anxiety score, Burnout scale, Emotional exhaustion sub-score, Desensitizationsub-score and Personal achievement sub-scores.